Tallinn tunnustas parimaid restaureerijaid

Tallinna linnaplaneerimise amet autasustas eeskujulikult restaureeritud hoonete omanikke, projekteerijaid ja ehitajaid. Auhinnatud majad esindavad erinevaid stiile ja ajajärke, kuid neid iseloomustab põhjalik ettevalmistus restaureerimiseks ja väga korralik lõpptulemus.

Nõmmel asuv Paju villa, mis tunnistati Nõmme miljööala parimaks eelmisel aastal restaureeritud hooneks, oli täna ka koht, kus Tallinna linnaplaneerimise amet tunnustas parimaid mulluseid restaureeimistööde tegijaid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Paju villa omanik Jaan Pelmas tunnistas, et laguneva maja restoraniks taastamise idee pärineb tema varalahkunud tütrelt Katrinilt.

"Ta sõitis siit tihti mööda, vaatas, et väga kihvt maja, aga miks ta nii laguneb. Ta hakkas asja uurima, siis lõpuks tuli välja, et me saime selle ära osta ja hakata restaureerima," selgitas Pelmas.

Maja ostust kuni Paju villa restorani avamiseni kulus seitse pikka ootamist ja tööd täis aastat ning pool miljonit eurot. Isa ja tütre entusiasm vana maja taastamisel oli nii suur, et ka ehitusprojekti koostanud arhitekti jaoks kujunes sellest midagi rohkem kui lihtsalt töö. Algmaterjali, millest taastamisel lähtuda, oli vähevõitu.

"Ühtegi fotot ei olnud, olid küll igasugused joonised, aga väga raske oli otsustada, mis on nendest variantidest kõige sobivam, sest me üritasime konstrueerida seda nägemust mitmest versioonist, mis olid kättesaadavad," rääkis Paju villa ehitusprojekti koostaja Stanislav Popkov.

Maarjamäel, Paju 12 asuva 1950. aastate eramaja autentse taastamise eest pälvis preemia Jaanus Kiviking. Kuna selle maja ehitasid tema vanaema ja vanaisa, siis ei tulnud lammutamine kõne allagi.

Linnaplaneerimise ameti kinnitusel on Paju tänava maja igas detailis järgitud Teise maailmasõja järgset stiili.

Kalamajas miljööväärtuslikul alal asuv Väike-Patarei 8A maja sai auhinna muuhulgas ka fassaadi korrastamise eest ja töö tegija oli Kalamaja Kinnisvara osaühing.

Kõiki auhinnasaajaid iseloomustab restaureerimisele eelnev põhjalik uurimistöö ja kannatlikkus, ütles ameti muinsuskaitse osakonna peaspetsialist Diana Haapsal.

"Mälestisi on väga erinevaid ja miljööaladel on väga erinevaid hooneid erinevatest aegadest. Sellel aastal tuleb eriti välja, kuidas see valik, mis me tegime, on väga kirev," ütles Haapsal.

Parimaks restaureeritud kultuurimälestiseks tunnistati Nõmme Rahu kirik.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: