Lotmani päevad tähistavad kümnendat sünnipäeva ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Juri Lotman
Juri Lotman Autor/allikas: Tartu ülikool

8.–10. juunini peetakse Tallinna Ülikoolis 10. Lotmani päevi. Esimese ümarama sünnipäevaga konverents pühendub Juri Lotmani hilisloomingule 1980.-1990. aastatest, mis köidab endiselt filolooge, keeleteadlasi, ajaloolasi ja semiootikuid üle maailma.

Tähelepanu keskmes on seekord Lotmani viimaste monograafiate ideestik, aga ka kirjad, intervjuud ja publitsistika ning otsitakse vastuseid küsimustele, mille poolest erinevad varane ja hiline Lotman ning kas tema meetod on ajaga muutunud?

Konverentsi tänavune alapealkiri "Sa suudad mind ikka veel üllatada" sisaldab Juri Lotmani üht lemmiktsitaati, mis pärineb Lev Tolstoi lõpetamata romaanist. Nende sõnadega määratleb Siberist tagasi pöörduva dekabristi naine abikaasa isiksuse eredaima joone.

Ootamatud tõlgenduskäigud, julged lähenemisviisid ja metodoloogilised lahendused iseloomustavad ka Lotmani hiliseid töid, mille üle arutlevad külalised kümnest riigist. Nende seas on tuntud teadlased Natalja Avtonomova, Daniele Monticelli, Sergei Zenkin, Mihhail Lotman ja Konstantin Baršt; Lotmani õpilased Kanadast, Ukrainast, Poolast, Iisraelist, Saksamaalt Armeeniast ja Venemaalt – Jelena Pogosjan, Larissa Naiditš, Vadim Parsamov jt.

Konverentsi avapäeval tutvustatakse Tallinna Ülikooli Kirjastuse uusi väljaandeid Juri Lotmani arhiivipärandist ning Lotmani teoste äsja ilmunud poolakeelseid tõlkeid.

Lotmani päevade kavva kuuluvad alati lisaks teaduskohtumistele kultuuriüritused. Tänavu tuleb Tallinna vene luuletaja Sergei Gandlevski, kellega saab kohtuda 9. juunil 17.30 Tallinna Ülikooli Mare hoones ruumis M-218. Kõik Lotmani päevade üritused on soovijaile avatud ja tasuta.

Konverentsi korraldajad on Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi vanemteadur, Lotmani uurija Tatjana Kuzovkina ning Tallinna Ülikooli Juri Lotmani keskuse juhataja Piret Peiker.

Vaadake kava Tallinna Ülikooli humanitaarteaduste instituudi lehelt.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: