Galerii: Koidu tänaval avati Marie Underi mälestuspink

8. juunil avati Tallinnas Koidu tänaval Eesti kirjandusloo ühe säravaima luuletaja Marie Underi (1883–1980) mälestuspink.

"Koidu tänaval asus Marie Underi sünnikodu, mis hoonena on tänaseks aegade hämarusse vajunud. Pingiga tähistame koha, kus sündis üks Eesti armastatuim luuletaja," ütles Eesti Teaduste Akadeemia Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse muuseumiosakonna juhataja Elle-Mari Talivee.

Hiiumaa juurtega Marie Under sündis 27. märtsil 1883 Tallinnas Allemani tänava puumajas, mis praegu kannaks aadressi Koidu 46. Tema kodumaja lammutati 1984. aastal.

Kui tänapäeval teavad Underi sünnikodu asupaika vähesed, siis olulistel hetkedel on kirjandushoidjad seda ikka meeles pidanud. Näiteks kirjutas luuletaja Viiu Härm Underi luulekogumiku saatesõnas: "Kui Stockholmis olid [Marie Underi] matused, siis olime täpselt samal kellaajal Koidu tänava maja juures. Oli sügis. Seal puumajade vahel kasvas vanu suuri puid. Aiad lõhnasid õuntest. Toodi palju lilli. Panime neid elaniketa alumise korruse kinniste aknaluukide vahele. Ja luugihingede külge. Ja lihtsalt tänavale maha. Ning küünlad põlesid maja seina ääres kõnniteel."

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskuse direktori Jaan Unduski sõnul ei ole Marie Underiga seotud olulisi kohti Tallinnas säilinud kuigi palju: on tema kodu Nõmmel ja kaudselt tähistab Mati Karmini loodud kuju Tõnismäel luuletaja noorpõlve mängumaid; ka kuulsa sinise terrassi asupaika Torupillis võime umbkaudu aimata.

Tänavu märtsis möödus Marie Underi sünnist 135 aastat, mille auks paigaldavad nimelise pingi maja asukohta Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ning Eesti Kirjanike Liit koostöös krundi omanikega.

Underi ja Tuglase Kirjanduskeskus ja Eesti Kirjanike Liit on väga tänulikud kirjandust väärtustavatele krundiomanikele, samuti pingi asupaika "Teeme Ära!" talgupäeval korrastamas käinud vabatahtlikele kogukondlastele ning kõigile kirjandussõpradele, kes tegid pingi paigaldamiseks sihtotstarbelise annetuse. "Rõõm on olnud neil kuudel näha, kui paljudele eesti kirjanduslugu ja selle meeles pidamine korda läheb," ütles Elle-Mari Talivee.

Pingi pidulik avamine toimub reedel, 8. juunil kell 18.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: