Keelesäuts. Parasiidid keeles ({{commentsTotal}})

Koera südamel parasiteerinud olend.
Koera südamel parasiteerinud olend. Autor/allikas: amonroy/Creative Commons

Mäletan üht raadiosaadet, kus kuulajatel oli võimalik helistada ja saatekülalisele küsimusi esitada. Tegemist oli väga meeldiva ja asjatundliku külalisega, kes vastas kõigile sisukalt ja sõbralikult. Ühtäkki aga ilmus eetrisse helistaja, kes vihaselt saatekülalisele käratas: "Õppige ometi korralikult rääkima!" Oma sõnadele lisas ta osatuse: "Etää-etää!" See häälitsus oli mõeldud jäljendama saatekülalise kõneviisi.

Alles siis märkasin ka ise, et tõepoolest, saatekülaline oli mitu korda kasutanud mõtlikku venitust "et... äää", "et... äää". Miskipärast oli see raadiokuulajat väga ärritanud.

Parasiitsõnad ja -väljendid on meie keele väikesed asukad. Erinevalt päris parasiitidest ei ole nad niisama muidusööjad, vaid täidavad olulisi ülesandeid, näiteks pakuvad võimalusi teha mõttepause. Parasiitsõnad, nagu "tähendab", "noh", "nagu", "einoh" on lisaks ka väikesed kargud või vaiad, millele meie kõne saab toetuda, sest mõte liigub teatavasti kiiremini kui lause meie suus valmis saab. 

Kas peaksime laskma end parasiitväljenditest väga häirida? Pigem mitte. Loomulik suuline kõne on elav nähtus koos kõigi oma elava organismi tunnustega. Kui aga soovime kellelegi tema väikeste keelekaaslaste kohta märkusi teha, siis tehkem seda ilma viha ja solvamiseta, mis on need tõeliselt häirivad kollid inimkõnes.

Kuulake varasemaid säutse siit.                 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: VikerraadioHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: