Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Kunstihoone galeriis avatakse näitus "Väikesed monumentalistid"

Fragment laevalgustuse moodulist.
Fragment laevalgustuse moodulist. Autor/allikas: Silja Saarepuu

Klaasikunstnikud Aet Andresma-Tamm ja Mare Soovik-Lobjakas ning laulikud Silja Saarepuu ja Villu Plink saavad kokku Kunstihoone galeriis, sulatades tervikuks 1970. aastate sisekujundusi hingestanud teoste uuenduslikkuse ja tänapäevase traditsioonitõlgenduse.

Aet Andresma-Tamm ja Mare Soovik-Lobjakas on klaasikunstnikud, kes omandanud eriala 1960ndate teisel poole Eesti Riiklikus Kunstiinstituudis. Silja Saarepuu ja Villu Plink on ehte- ja sepatöö eriala lõpetanud kolm kümnendit hiljem nüüdses Eesti Kunstiakadeemias.

Seisame vastakuti kahe kunstnikepaari kahe omavahel dialoogis oleva installatiivse näituseruumiga, millest üks viib pisendatud nihkesse kunagise monumentaalse ruumikujunduse funktsionaalse võimsuse. Teine koosneb väikeste inimeste väikesi maailmu rõõmu ja kaasaelamisega kujutavatest maalidest, videost ja fotodest. Neljakesi vaatavad kunstnikud põgusalt üle õla tagasi ega näi kahetsevat, et toovad vaataja ette lihtsalt hea kunstinäituse.

"Intrigeerivam oleks muidugi suhtestuda jaotusega "lootusetult rakendamatu kunst versus rakenduskunst," aga lõpuks võib igatsorti kunsti mingitpidi rakendada; kui mitte muul moel, siis vähemalt kütteks", ütlesid Silja ja Villu naljaga pooleks.

1990. aastatega kaasnenud eraomandi pühadust ja tarbimistuhinat õhutavad muutused ei jätnud puutumata ka kultuuriväärtusi. Tallinna hotell Viru uute omanike arusaamad ruumikujundusest viisid prügimäele ühe kauneima ja enimhinnatud sisekujunduskunsti teose 1970ndate algusest – hotelli teisel korrusel asunud restorani laevalgusti. Mare Sooviku ja Aet Andresma "Pilveks" nimetatud suurejooneline kompositsioon oli omal ajal ja on ka praegu perioodi rahvusvaheliselt tsiteeritavamaid sisekujunduslikke pärleid. "Pilve" rohkem kui 8000 klaasmoodulist õnnestus autoreil prügimäelt üles korjata mõnisada. Sellest garaaži laostatud riidast sündis Silja ja Villu ning Mare ja Aeti läbirääkimiste tulemusel endise monumentaalse teose noorem õde ja näituse "Väikesed monumentalistid" lahutamatu osa.

Tänapäeval, kus pehme kõikehõlmav pilvereaalsus annab toetuda üksnes käestlibisevale vinele, positsioneerub kunstnikepaar Silja Saarepuu ja Villu Plink hooliva huumori ja hoidva mõistmise territooriumile. Sellel territooriumil saavad kokku erinevad ajastud, inimesed ja suhtlemisviisid. Silja Saarepuu ja Villu Plingi väikeste inimeste ja Mare Soovik-Lobjakase ning Aet Andresma-Tamme tänane pilveilm on ainult mõõtudelt pisike. Suure pildi nihestatud peegelduses vahetavad väikesed ja monumentaalsed sujuvalt, sõbralikult ja nähtavalt strateegilisi positsioone, mis ajalootõlgendustes tihti märkamatuks jäävad.

Näitus "Väikesed monumentalistid" Tallinna Kunstihoone galeriis kestab 26. augustini. Väljapanek avatakse kolmapäeval, 27. juunil kell 18.00.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: