Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Avatakse uus geomeetriale ja avalikule ruumile keskenduv näitus

Mererannas
Mererannas Autor/allikas: Pressimaterjalid

Vabaduse galeriis avatakse 27. juulil klaasikunstnike Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka näitus "Klaas. Betoon. Ruum", mis jääb avatuks augusti keskpaigani.

Klaasikunstnike Aet Andresma-Tamme ja Mare Soovik-Lobjaka kaheksast 1970.-1980. aastate monumentaalteostest koosneval näitusel keskendutakse geomeetrilistele, avaliku ruumiga seotud töödele, mis põhinevad tugevale seosele ümbritseva arhitektuuriga. 

Kunstnike esimene ühisprojekt oli Viru hotelli teise korruse restorani laekompositsioon (1972), mis koosnes ligi 8000 peenikesest klaastorust. Omaette grupi moodustavad näitusel tööd, kus uuritakse monumentaalkunsti piire lihtsa mooduli kombineerimisel ja kasutamisel koos värvi ja uuendusliku tehnoloogiaga.

1979. aastal valmis Narva-Jõesuu puhkekodu Mereranna ujulasse kitsastest betoontahukatest ja toonitud keraamilistest plaatidest pannoo. See vähetuntud teos on erandlik oma ranges geomeetrilises lähenemises ja materjalikasutuses. 1980. aastal järgnes sellele Olümpia Purjespordikeskuse hotelliossa loodud valatud klaasplokkidest tagant valgustatud sein. 1986. aastal valmis Tartu Ülikooli raamatukogu fuajee keskne valgusti, mis paljundas ja arendas edasi hoone arhitektuuri rütmi.

Rohkem kui metafoor mõnele ette antud teemale tõuseb nendes töödes esile autorite kindlakäeline suhe kompositsiooni ja värvi, teoste konstruktivistlik keel, millele loob tausta XX sajandi keskpaigas domineerinud käsitlus universaalsetest plastilistest väärtustest. 

Näituse kuraatorid on Villu Plink ja Silja Saarepuu ning see tagasivaade on omamoodi jätk Tallinna Kunstihoone galerii näitusele "Väikesed monumentalistid". 

Toimetaja: Daniel Tamm

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: