Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

EKA uue hoone arhitektid on mõelnud juhupõrkumistele ja mööda kooli uitamistele

Foto: Siim Lõvi/ERR

27. augustil avati Eesti Kunstiakadeemia uus maja Tallinnas Põhja puiestee ja Kotzebue tänava ristmikul. Värskes õppehoones asuvad õppima kõik EKA tudengid. "Aktuaalne kaamera" käis avapeol ja rääkis ka hoone arhitektidega.

Arhitektide nägemuses on Eesti Kunstiakadeemia uus hoone kui lõuend, mis õpilaste käe läbi oma elu hakkab elama. Siseviimistlust ei jäetud pooleli rahanappuse tõttu, vaid tegemist on läbimõeldud lahendusega.

Büroo KUU arhitekt Koit Ojaliiv näitas vana sein, kus on liivapritsiga vana värvi maha kraabitud. "Meie jaoks on ta nagu toorik või lõuend, kus hakkab elu peal käima. Meie ei dikteeri enam, kas nad tahavad seda üle värvida või nii jätta.

Küsimusele, kas tudengid võivadki seina lõuendina kasutada, vastas Ojaliiv: "Just, mitte ainult seda seina, vaid kõiki hoone seinu, need on ka selleks, et töid ajutiselt riputada hindamiste ajaks. See ongi selline maja, mille puhul me loodame, et kolme aasta pärast on juhtunud palju sellist, mida me ise ei osanud ette näha."

Uue hoone peaeesmärk on ühendada, et aastaid tagasi kaduma läinud sünergia eri osakondade vahel taas ellu ärkaks.

"Et oleks selliseid juhupõrkumisi," rõhutas Joel Kopli KUU Arhitektidest. "Need saavad toimuda fuajees. Samas on võimalik minna mööda kooli uitama, näha, mida teised osakonnad teevad ja saada inspiratsiooni enda tegemisteks."

See on lahendatud Joel Kopli sõnul sedasi, et ümber sisehoovi jookseb mööda siseperimeetrit käiv vereringe ehk koridor, mis ühendab kõiki hooneid. "Ühele poole jääb sisehoov ja teisele poole stuudiod, töökojad ja mis iganes funktsionaalsed ruumid."

Arhitektide sõnul on aga kõige olulisem see, kuidas tudengid maja vastu võtavad.

Installatsiooni- ja skulptuuriosakonna tudeng Joosep kommenteeris: "Eriti äge on minu arust see, et nüüd on terve maja peale laiali erinevad stuudiod, mis tähendab seda, et me ei ole ainult enda osakonnas, vaid võime käia puutööruumides ja mujal, meil on ühised ruumid. Saame hakata sisearhitektide või kellegagi tegema ühisprojekte."

Õppetöö uues majas algab järgmisel esmaspäeval.

Vaadake videost ka Reet Weidebaumi otselülitusi uue EKA avamiselt. 

Toimetaja: Valner Valme

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: