X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mahukas tabel | Septembris alustab Tallinnas uuesti rida mälumängusarju

Mälumäng
Mälumäng Autor/allikas: Erakogu

Septembri alguses alustavad üle Eesti mitmed populaarsed kohalikud mälumängusarjad. Kui kunagi seostus mälumäng ehk eelkõige mõnede telesaadetega, siis viimase kümmekonna aastaga on toimunud põhimõtteline muutus – mänge on varasemast palju rohkem, kuid üleriigiliste mängude asemel tõmbavad rohkem rahvast erinevad kohalikud sarjad.

Üldiselt jagunevad need mängud rahvamajades ja söögi-joogikohtades toimuvateks mängudeks, millest esimesed on sageli natuke vanamoodsamad, teised aga väga erineva sisu ning publikuga ja pakuvad toimumiskoha omanikele ka hulga püsikliente.

Viimastel aastatel on kohalike sarjade arv nii palju suurenenud, et erinevaid mänge toimub Eestis üle saja. Siin tabelis on välja toodud just Tallinna ja ka selle lähiümbruse mõned populaarsemad ning tuntumad mälumängusarjad koos toimumiskohtade ja algusaegadega. Erinevate mängude küsimused on äärmiselt erinevad ning ühte tüüpi mängu võitja võib teisel jääda viimaste sekka.

Kõik siin välja toodud mängud on võistkondlikud. Mitmetel mängudel osaleb korraga üle saja inimese ning huviline saab valida endale sobiva mängu vastavalt küsimuste raskusastmele ning teemale – üha rohkem on tulnud juurde teemamänge nagu populaarsed muusika- ja filmimängud, kus rohkem nooremaid osalejaid. Tallinna ingliskeelsetest mängudest on populaarseimad Red Emperori ja Pudeli mängud, kõige rohkem tugevaid mängijaid osaleb Jüri sarjas. Maakonnas toimuvatest sarjadest on traditsioonilisemas stiilis mängudest üsna palju osalejaid ka näiteks Kolgakülas, Viimsis ja Sauel toimuvates mälumängudes.

Kui ENSV ajal oli 1970-80ndatel aastatel tõeline mälumängupalavik ning mõned ettevõtted koguni palkasid enda asutust esindama tugevamaid mängijaid ning nii suurte auhindade nagu välistuusik tõttu käis karm võitlus, siis praegu on auhinnad märksa tagasihoidlikumad. Terve hooaja kestvates sarjades on auhinnaks enamasti mõni raamat või pisem rahasumma, kõrtsimängudes võitnud võistkondadele paar ringi jooke või ka näiteks kinopiletid.

Veel kümmekond aastat tagasi võis näha ka selliseid omapäraseid auhindu nagu võimalus valida endale kingavabriku poest kingad või saada hambaravi 200 krooni ulatuses! Kuigi endiselt toimuvad ka üleriigilised karikasarjad ja Eesti Meistrivõistlused ning rahvusvahelised võistlused, on tänapäeval selgelt rohkem osalejaid kohalikes sarjades. Peale tabelis välja toodud sarjade toimuvad või on hiljuti toimunud mängud ka näiteks Pirita Vaba Aja Keskuses, Kopli restoranis ning KuKu klubis ja hiljuti suletud kultuuriklubis Kelm.

Muidugi ei piirdu mälumänguelu ainult Tallinnaga ning peale näiteks Tartu, Pärnu, Rakvere ja Haapsalu toimuvad mitmed erinevad sarjad ka oluliselt väiksemates kohtades. Kunagine tasavägine konkurents Tallinna ja Tartu vahel on viimastel aastatel oluliselt Tallinna poole kaldu vajunud, kui aluseks võtta igakevadine linnavõistlus. Omavalitsuste võistkondadele mõeldud võistlussari Maakilb alustab novembris ning Eesti meistrivõistlused toimuvad 2019 kevadel Haapsalus ning muusikaviktoriin lõpetab samuti kevadel linnadevahelise finaaliga. Kõigile uutele osalejatele on just võistkondlikud mängud parim koht proovimiseks ning viimastel aastatel on osalejate arv järjest tõusnud – seoses uute formaatidega on hakanud osalema ka palju noori.

Toimetaja: Kaspar Viilup, Jaan-Juhan Oidermaa

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: