Mart Meri: Kaarel Tarand sai selgelt enim hääli

Mart Meri
Mart Meri Autor/allikas: PM/Scanpix

Kultuurilehe Sirp uueks peatoimetajaks saab uuest aastast Kaarel Tarand (52), kes oli selles ametis ka 2005-2013. Komisjonis osalenud filoloog ja poliitik Mart Meri kommenteeris kultuuriportaalile valikut, et Kaarel Tarandi kasuks rääkis pikk kogemus ja kõige täpsem tunnetus, kuidas jätkata.

"Meil oli neli tugevat kandidaati, kel kõigil ajakirjanduslik kogemus eri määral ja erinevatel positsioonidel," ütles Mart Meri. "Üks kandidaat oli ka nooremast põlvkonnast. Konkurss oli tihe ja põnev, aga meil on kokkulepe, et me teiste kandidaatide nimesid välja ei ütle."

Kas Kaarel Tarandi valik tähendab Sirbi tagasipööramist Tarandi eelmise peatoimetaja perioodi aega? "Kaarel ütles me ees olles, et kui on põhjust, siis ta juba täna kohtub toimetusega," vastas Meri. "Kaarlil on muidu pikk kogemus Sirbi juhtimisega ja kindlasti ta arvestab lehte uuesti toimetama hakates oma kogemusega. Aga kindlasti ta võtab arvesse ka muutunud aega ja toimetuse võimekust."

Ott Karulini ajal võttis Sirp isegi veel selgemalt ühiskondlik-poliitilise häälekandja rolli kui oli seda Tarandi eelmise peatoimetamise ajal. Kas see suund peaks jätkuma? "Minu isiklik seisukoht on, et ta peaks seda jätkama. Tooma edaspidigi välja kultuurivaldkonna seoseid ühiskondlike teemadega ja siduma kultuuri muude elualadega. Kultuuri- ja ühiskondlikud protsessid on ju seotud," lausus Meri.

Kas teistel kandidaatidel oli ka hoopis teistsuguseid nägemusi? "Ka teiste kandidaatide ettekanded olid põnevad," sõnas Meri, "aga mõne puhul oli mul kahtlusi, kas Sirp peaks muutuma nii-öelda värvilisemaks."

Mart Meri sõnul arvas ta hommikul, et peatoimetajat esimese vooruga ära ei valita ja järgneb veel vähemalt üks voor. "Kaarel sai selgelt enim hääli," tõdes Meri, lisades, et igal kandidaadil oli enda ja oma vaadete tutvustamiseks 35 minutit ja kõik said selle ajaga ka hakkama.

Mis osas võiks Sirp paremaks muutuda? ""Üks asi, mida saaks praegusele Sirbile ette heita, et lood kipuvad loperdama, on läinud liiga pikaks," kostis Mart Meri. "Nädalaleht ei tohiks olla siiski ajakiri. Kaarel Tarand lubas selles suhtes lugusid rohkem fookuses hoida."

Sirbi peatoimetaja valis välja komisjon, kuhu kuulusid Mart Meri, Johanna Ross, Tiit Aleksejev, Ragne Kõuts, Hardo Pajula, Maarin Ektermann, Mart Juur, Pille Riin Larm ja Märt Matis Lill.

Sirbi senine peatoimetaja Ott Karulin uuesti ei kandideerinud, ent jätkab aasta lõpuni ametis. Uus peatoimetaja Kaarel Tarand asub postile 2. jaanuaril. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: