Vabamus linastub "Pobeda" ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Autor/allikas: Rene Suurkaev / ERR

18. oktoobril kell 18 toimub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu filmi- ja vestlusõhtu Ilmar Taskaga. Linastub venekeelne lühifilm "Pobeda" (2017), mis on tehtud Ilmar Taska "Pobeda 1946" ainetel. Filmi on lavastanud Vladislav Mukovnin, produtseerinud Diana Põdra ja tootnud Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia, kunstide ja kommunikatsiooni instituut. Film on eestikeelsete subtiitritega. Vestlusõhtut modereerib kirjandusteadlane Aija Sakova.

Ilmar Taska novell "Pobeda" võitis Loomingu aastaauhinna. Lühijutust välja kasvanud romaan "Pobeda 1946" on nüüdseks tõlgitud ka inglise, saksa, soome, taani, läti, leedu ja vene keelde. Ilmar Taska debüütromaan "Pobeda 1946" räägib loo ühest väikesest poisist, kes on Eestis jäänud Stalini režiimi meelevalda.

Vestlusõhtu käigus näidatakse ka filmiklippi  peagi valmivast Ungari lühifilmist "Bussijuht", mis on samuti loodud Taska raamatu põhjal. Filmi lavastaja on David Borbas. Film on ingliskeelsete subtiitritega.

Filmi- ja vestlusõhtu toimub koostöös Eesti Rahvusraamatukogu ning okupatsioonide ja vabaduse muuseumiga Vabamu, mis on seotud Balti riikide juubeleid tähistava näituse "Keelu alla! Balti raamat 1918–1940" lõpetamisega Eestis.

"See näitus on märk ajastust, kus palju vaikiti maha ja kus isegi mu vanaisa nahkköites Kalevipoeg oli keelu all," rääkis Ilmar Taska, "täna on Vabamus huvitav vaadata, kuidas noored filmilavastajad Vlad Mukovnin ja David Borbas tõlgendasid erinevalt teemat, kus üks pärastsõjaaegne poiss süütust teadmatusest oma vanemate saladuse välja reedab ja muutub ka ise süüdlaseks, kus uue Pobeda ilu taga paikneb raudse süsteemi salakavalus."

Lisaks filmi- ja vestlusõhtule korraldavad Rahvusraamatukogu ning Vabamu õpilastele täna ringkäigu näitusel "Keelu alla!" ja õpilased võtavad muuseumis osa loengust ning töötoast teemal "Protest ja vabadus". Kirjanik Jan Kaus räägib lähemalt, mis on sõna väärtus ning miks tahetakse või on tahetud ära keelata sõna vabadus. Päeva lõpetuseks valmistavad lapsed protestiplakateid.

Näituse "Keelu alla! Balti raamat 1918–1940" puhul ei ole tegemist Nõukogude ajal keelatud raamatutega. Metafoorselt viitab näituse pealkiri viiekümneks aastaks keelu alla läinud ajastule, mille märgid peegelduvad raamatutes. Paljude teoste elu jätkus vargsi kodustes, enda teada hoitud raamatukogudes, kus nad jutustasid lugejaile ühe kadunud maailma rikkustest.

Näitus avati esimesena selle aasta märtsis Leedu Rahvusraamatukogus, novembris rändab näitus edasi Läti Rahvusraamatukokku. Eesti, Läti ja Leedu Vabariigi juubeleid tähistavat näitust saab uudistada Eesti Rahvusraamatukogu peanäitusesaalis 25. oktoobrini.

Filmi- ja vestlusõhtu Ilmar Taskaga toimub okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu, aadressil Toompea 8. Sissepääs filmiõhtule on tasuta. Üritus kestab orienteeruvalt 1,5 tundi.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: