New Yorgis lõppes esimene Balti filmifestival

Foto: Eleri Ever

USA-s New Yorgis lõppes esimene Balti filmifestival, kus oli nelja päeva jooksul võimalik vaadata kokku 18 filmi. Neist enamikku näidati New Yorgis esimest korda.

Balti filmifestivali korraldamise peamiseks tõukeks oli Eesti, Läti ja Leedu sajas sünnipäev. Samuti andis erilise tõuke Läti aukonsul New Yorgis Daris Delins, kes kutsus kolme riigi kultuuriesindajad enda juurde kokku, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Pärast seda algas juba pihta usin korraldustöö. Kokku näidati Balti filmifestivalil 18 filmi, nende seas oli nii dokumentaale, lühifilme kui ka animatsioone. Samuti näidati igast Balti riigist ühte filmi, mis oli tehtud Nõukogude ajal, et luua külastajatele veidi konteksti. Näiteks oli võimalik vaadata Andres Söödi 1968. aasta filmi "511 paremat fotot marsist".

Balti filmifestivali programmi oli Eesti filmidest veel valitud näiteks Jaak Kilmi "Sangarid" ja Madli Lääne "Kolm päeva augustis". Lisaks sõitis New Yorki oma dokumentaalfilmi "Rodeo" esitlema režissöör Raimo Jõerand. Film räägib Eesti esimesest valitsusest pärast taasiseseisvumist.

"Filmi ju saigi tegelikult tehtud selle mõttega, et jutustada meie enda lugu. Ühest küljest rääkida seda meie enda noortele, kes sellel ajal pole elanud, aga teisest küljest rääkida inimestele, kes Eestit üldse ei tunne, nii et ma arvan, et see on, kas siis just suur võimalus, aga see on see, milleks see film sai tehtud," kommenteeris Jõerand.

Balti filmifestivali korraldajad loodavad, et üritus toimub ka järgmisel aastal. "Kui me sel aastal veel ei saanud vaadata oma sünnipäevafilme, siis järgmistel aastatel on see võimalus ju olemas ja ma arvan, et see on väga hea võimalus Eesti filmidele olla siin New Yorgis nähtav," lausus Eesti filmi instituudi turundusjuht Eda Koppel.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: