Mustonen: kõik on kõige paremas korras

Hortus Musicuse kunstiline juht Andres Mustonen ütles intervjuus ERR-ile, et temal on Eesti Kontserdiga asutusesiseselt kõik raamatupidamislikud küsimused lahendatud ja tema ei ole kahjusid kandnud.

Auditist selgus, et te püüdsite takistada audiitorite tööd, näiteks kontakti võtmast Hortus Musicuse muusikutega. Miks te püüdsite takistada?

Mis mõttes takistada? Mingeid küsimusi mulle üldse ei esitatud. Ma ütlesin, et kui on küsimusi, siis minu poole pöörduda. Mina olen selle rajaja. Me tegutseme 46. hooaega. See on hästi pikk aeg ühele kultuurikollektiivile. Midagi keegi pole kuskil takistanud. Ühtegi küsimust pole ma kuulnud.

Mis teie hinnangul konflikti peamine tuum siis on? Kuidas need raamatupidamislikud vead siis tekkisid?

Kõigepealt te ütlete konflikt - minul pole mingit konflikti. See pole mingisugune konflikt minu jaoks. Ma ei tea, miks sellega üldse on vaja tegeleda. Kui sealt [auditist] ka midagi leiti või uuritakse, mis on riigi õigus teha, siis teatud teemad on konfidentsiaalsed. See ei puutu üldse arutellu, see on asutuse sisene. Asutuse siseselt on meil kõik lahendatud. Kõik on kõige suuremas korras.

Meie ülesanne ei ole mitte raamatupidamisega tegeleda ja arutada neid probleeme, vaid tegeleda kunstiga. Mul on väga kahju, et te tulete võtma intervjuud minult praegu, kui ma olen kuude jooksul neljal või viiel rahvusvahelisel festivalil, tohutult esinenud rahvusvaheliselt, aga selle kohta ei tule "Aktuaalne kaamera" kunagi midagi minult küsima mitte midagi. Rääkimata autasudest, mis on antud. Siin on minu jaoks suur konflikt.

On ette tulnud ka neid intervjuusid.

On. Aga selle mahu juures on see tohutult väike.

Püsime teema juures. Palun rääkige, millise lepingu alusel te praegu Eesti Kontserdiga koostööd teete?

Minu tegevus on väga rahvusvaheline. Julgen öelda, et tegutsen mitme inimese aktiivsusega. Võin ühel päeval anda kolm-neli kontserti. See intensiivsus on tohutult suur. See vahekord, mis nüüd on, on see, et mina kui kunstiline juht ei pea oma tegemistest eraisikuna, kuna ma olen individuaalne artist, aru andma oma käikudest.

Saan aru, et peamine segadus tekkis seoses Estonian Record Productionsiga (ERP) koostöös?

See on suurepärane firma, mis on ainuke, mis tegeleb Eesti kultuuri salvestamisega. Lihtsalt mina kui individuaalne ja sõltumatu muusik ja dirigent, olen teinud mõningaid asju nende kaudu. Mis oli eriti hea, erakordselt hea reisibüroo, kellega mul laabus koostöö ideaalselt. Aga ma tean, et nende käikudega seoses ei kasuta Eesti Kontsert enam ERP-i teenuseid.

Kohati läksid siis sassi teil ja ERP-il teie kui eraisikuna tegutsev muusik ja teie kui Eesti Kontserti alluvuses olija?

Võib-olla tõesti midagi sellist võib olla. Aga see on niivõrd väikese tähtsuga asi, et ma ei hakka üldse seda kommenteerima. Oma tegevuse juures ei pea ma seda üldse tähtsaks asjaks, et peaks üldse sel teemal intervjuud andma. Minu ülesanne on anda suurepärast muusikat. Hortuse tegevus on kogu aeg olnud üks missioon. See on ennastsalgav töö. See on minu missioon ja see jääb.

Praegu käib Eesti Kontserdile siis kahjude hüvitamine. Kuidas see käib ja kaugel sellega ollakse?

Sellega tegeleb Eesti Kontsert. Mina ei tunne mingisuguseid kahjusid. Meil on kokkulepped ja need on konfidentsiaalsed. Kui ma teen kokkulepped, siis need ei ole arutamiseks kaamerate ees.

***

Eesti Kontserdi (EK) tellitud erikontrolli aruanne tõi ilmsiks, et sihtasutuse alla kuuluva vanamuusikaansambli Hortus Musicus raamatupidamises ja aruandluses valitses aastatel 2013-2016 täielik segadus ning Eesti Kontserdi juhtkonna hooletus lepingute sõlmimisel tõi kaasa kahjusid.

Audit telliti, et uurida oma kollektiivi Hortus Musicus ja nende kunstilise juhi Andres Mustoneniga seonduvaid lepinguid nii Eestis kui välismaal toimuvateks kontsertideks, kollektiivi töösuhet ERP OÜ-ga ning kuludokumente.

Auditis on kirjas, et Hortus Musicuse kunstiline juht Andres Mustonen survestas erikontrolli läbiviimisel audiitoreid ja püüdis takistada muusikutega intervjuude läbiviimist.

Peamiselt sõlmis Eesti Kontsert ERP-ga lepinguid MustonenFesti, Klaaspärlimängu ja Klaaspärlimäng Sinfoniettaga seoses. Lepingutega võttis Eesti Kontsert enda kanda kontsertide korraldamise kulud ja esinejate tasustamise, kuid maksis ERP-le lisaks veel märkimisväärseid summasid Mustoneni kasutamise eest dirigendina, makstes talle samal ajal ka töötasu. Samas on Klaaspärlimäng tegelikult Mustoneni töölepinguväline üritus ning ERP ostab selle Eesti Kontserdi kontserdikavadesse sisse.

Lisaks tuvastati, et kui Hortus Musicuse koosseisulised liikmed Andres Mustoneniga teiste muusikaliste kollektiivide kaudu esinevad, ei maksa neile töötasu ERP, vaid MTÜ Bhutani-Eesti Sõprusühing stipendiumina.

Erikontrolli käigus maskeerusid audiitorid kliendiks, soovides tellida Hortus Musicuse kontserti ühe ettevõtte üritusele. Hortus Musicus soovitas suhelda telefonitsi otse Mustoneniga, kui aga "klient" soovis kirja teel suhelda, saatis Mustonen 2016. aasta 28. detsembril kirjaliku pakkumuse, kus kontserdi eest sularahas makstes olnuks hind 6000 eurot, arvega lisandunuks aga 15 protsenti maksukulu. Arvet siiski ei esitatud ja kirjavahetus katkes.

"Tuvastasime ka, et Andres Mustonen on lasknud Permi Ooperil tasuda kontserdi eest enda isiklikule Nordea bank in Finland kontole," seisis auditis.

Eesti Kontserdi juht Jüri Leiten ütles ERR-ile, et praegu jätkub koostöö Mustoneniga hästi ning pärast seda juhtumit lepiti kokku, et muusik pole enam Eesti Kontserdi palgalehel, vaid töötab individuaalse lepinguga. Eesti Kontsert on aga sisse viinud mitmeid muudatusi, näiteks elektroonilise dokumendihalduse, ning jälgib kogu protsessi palju täpsemini ja paremini.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: