Neljapäeval esietendub Musta Kasti V hooaja avalavastus "Caligula"

"Caligula". Autor/allikas: Krista Kattel

Sel neljapäeval, 8. novembril esietendub Tartus Genialistide Klubis Musta Kasti viienda hooaja esimene uuslavastus "Caligula", mis põhineb kirjaniku ja filosoofi Albert Camus' samanimelisel näidendil.

Lavastuse peategelane on kurikuulus Rooma keiser Caligula, kes traagilise sündmuse järel konstrueerib armu- ja armastusvaba vägivallafilosoofia, mida ta hakkab rakendama nii oma rahva kui ka ümberkaudsete suhtes. Caligula lähikondlased peavad valima, kas võtta vastutus ning risk takistada keisrit tema teel või jätta hullumeelsele valitsejale vabadus mässata elu vastu. Sellest maailmast kujuneb kõikide jaoks talumatu võimuöö, millele heidab lootusetuskiiri kättesaamatu kuu. 

Lavastaja Lennart Peep näeb peategelast vastuolulisena. "Lavastuse juures võlub mind kõige enam Caligula tegelaskuju paradoksaalsus. Caligula võitleb vastasega, keda ta võita ei saa. Tema missioon on mässata looduse enda ükskõiksuse vastu. Pole täpselt aru saada, kas sedasi mässates on ta kangelane või mitte. On ta psüühiliselt haige või mitte. Kuid kahtluse alla ta senise poliitilise ja inimeseks olemise tuuma seab. See on lummav, kuid ääretult valus vaatepilt."

Näitleja Laura Niilsi jaoks annab lavastus palju mõtteainet. "Mind kõnetab "Caligula" puhul see, et mis meist jääb alles, kui isiklikud fassaadid, mille rohkem või vähem teadlikult endale ette oleme tõmmanud, purustatakse. Kes millest hakkab kinni hoidma ja kas meie võime millestki tugevalt kinni hoida on pigem tugevus või nõrkus? Kust läheb teist mõista püüdmise piir? Mul on tunne, et "Caligula" ei anna meile vastuseid. Ta pigem püstitab palju ebamugavaid, aga vajalikke küsimusi." 

"Caligula" etendub sel aastal seitsmel korral: 8., 15., 16., 26. ja 27. novembril ning 13. ja 14. detsembril. 

Lavastuses mängivad Kaarel Targo, Kristjan Lüüs, Märt Koik, Karl Robert Saaremäe, Kristian Põldma, Silver Kaljula, Karl Edgar Tammi, Laura Niils ja Martin Tikk. Lavastusele loob originaalmuusika Karl Petti, kunstnik on Maarja Pabunen, liikumisjuht Jaanika Tammaru, valguskujundaja Karolin Tamm, videokunstnik Kärt Petser ja grimmikunstnik Krista Kattel. 

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: