Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Mis pooleli? Vastab Rein Pakk

Rein Pakk
Rein Pakk Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Rubriigis "Mis pooleli?" räägivad kirjandusinimesed, mis raamatud neil parasjagu lugemislaual ja öökapil lebavad. Järjehoidja on näitleja, dramaturgi ja saatejuhi Rein Paku käes, kellelt ilmus äsja raamat "Aja Teenistus".

"Pooleli on Jaan Krossi "Keisri hull".

On küll loetud, dramatiseeritud ja äsja lavastatudki, aga ikka on pooleli. Nii mitmekihilisest tekstist jõuab ju lavale ainult osa. Kuidagi ei saa peast ega käest neid romaani lehekülgi, kus jutustajast peategelane Jakob kirjeldab muutuvat ühiskonda, uusi tekkivaid rolle ja tootmissuhteid. Mind kummitab neilt lehekülgedelt vastu vaatav eneseteadvuse tekkelugu, lugu, mis leiab aset enne eestluse teket. See teadvuse muutus,ütleks isegi, et subjekti sünd maarahva võsu sees ja tema ümber. Põnev on lugeda ja kaasa mõtelda, kuidas aastakümneid enne rahvuse sündi leiab aset indiviidi sünd. Muudkui loen ja mõtlen, mida sellega teha, kuidashoomata ja jagada.

Siis on ikka pooleli Viktor Pelevini "T", juba augustist peale. Isegi mõistatan, et miks. Pelevin on alati olnud ladus ja vaimukas lugemine, aga nüüdolen esimese kolmandiku peal ja kuidagi tundub, et tean juba, mis seal kõik on. Loodan, et eksin. Praegu siinsamas seda kirjutades annangiendale distsiplineeriva lubaduse veel täna õhtul edasi lugeda.

Siis on veel pooleli Loomingu raamatukogu XXV aastakäigu nr 27-30 F. Dostojevski kirjade kogumik pealkirjaga "Inimene on saladus". Pole midagi öelda, on tõesti.

Ja alati on pooleli Lao Zi "Daodejing". Peabki olema, et jälle kätte võtta, lugeda ja tohutu kergendusega enesele meelde tuletada, et vaimukus on segu kergusest ja sügavusest, et pühadus võib käia naerdes."

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: