Mart Velsker: isikliku ja poliitilise põimumine ongi Runneli omamoodi fenomen

Foto: Andres Tennus

"Vikerhommikus" käis Hando Runneli 80. sünnipäeva puhul Tartu Ülikooli dotsent Mart Velsker, et rääkida Eesti rahvuslikust kullaprooviga poeedist ja mõtlejast, publitsistist ning esseistist.

Velsker meenutas, kuidas Juhan Liivi uurija Tanar Kirs küsis temalt, kas 1982. aastal Runneli luulekogus "Punaste õhtute purpur" ilmunud samanimelist luuletust on loetud poliitilise luuletusena.

"Mina ütlesin, et mis poliitilisena ja võtsin selle raamatu kätte ja sain väga hästi aru, kuidas iseenesest väga isiklik ja intiimne luuletus võib ka Runnelil poliitiliseks muutuda. Ma arvan, et algselt see ei ole kuidagimoodi poliitiline," märkis ta.

"Aga kui ta saab poliitiliseks. Kui raamatu pealkiri on kirjutatud mingile sakilisele müürile, mille tagant paistab punane päike, raamat on ilmunud aastal 1982 ja raamat algab luuletusega, kus maabub maale paar purpurtigusid. Nii et see punane värv hakkab kohe politiseeruma. Runneli omamoodi fenomen ongi see, kuidas need isiklikud ja poliitilised põimuvad."

Velsker lisas, et mõistagi oli seda poliitilist lugemisviisi Nõukogude ajal Runneli puhul eriti palju. "Võiks isegi öelda, et Runnel oli kõige sportlikum luuletaja Nõukogude ajal, kes kogu aeg proovis kirjutada nii, et ta kavaldab tsensuuri üle. Aeg-ajalt see õnnestus."

Ta märkis, et väikseid nihkeid Runneli luules on toimunud, aga mitte väga suuri. "Kuigi ta on suure osa elust elanud linnas, on ta ikkagi kuidagi väga selgelt seotud maaga ja rõhutanud seda maaga seotud ideoloogiat."

70. ja 80. aastatel muutus Runnel tõepoolest poliitilisemaks, märkis Velsker. "Varjatult või poolvarjatult, aga ikkagi." Samal ajal tuli juurde ka isiklikku armastusluulet. "Toimunud on mitmeid harunemisi ja kogu aeg on see varasem Runnel alles, aga sinna lisandub midagi. Näiteks oli omamoodi üllatus, kui ta aastal 2000 avaldas luulekogu vabavärsiliste armastusluuletega. Kõik oli harjunud laululist, rütmilist teksti ja ühiskondlikumat temaatikat."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: