Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Otseülekanne lõppenud: konverentsil "Eesti usk" arutleti usu koha üle ühiskonnas

{{1544018220000 | amCalendar}}

Eesti Kirikute Nõukogu (EKN) korraldas nigulapäeval, 6. detsembril konverentsi "Eesti usk", mida sai jälgida otsepildis portaalis ERR.ee. Konverents on õige pea portaalis ka järelvaadatav.

Rahvusraamatukogus toimuva konverentsi peaettekande "Euroopa kultuuripärand ja Eesti usk" pidas professor Mihhail Lotman. Vaimulike, teadlaste ja loomeinimeste osavõtul arutleti usu koha üle ühiskonnas ning usu ja erinevate kultuurivaldkondade (kirjandus, muusika, folkloor, teater, filmikunst, arhitektuur, kunst) vastastikuse seotuse teemadel. Paneeldiskussioone modereerisid Indrek Treufeldt, Joonas Hellerma ja preester Sakarias Leppik.

Teatrijuht Lembit Peterson alustas oma sõnavõttu kell 15 alanud paneeldiskussioonil märkusega, et kõigil inimestel, kes moodustavad Eesti, on midagi, millesse nad usuvad. "Tingimata on tähtis ühel hetkel hakata eristama seda, millesse me usume või kuhu poole me iseenda osas püüdleme. Mis on see alus, millele me tugineme. Seda on olnud huvitav jälgida nii enda kui ka kolleegide puhul."

"Kui vaatate Eesti teatrimaastikku, siis kõik teatriga tegelejad on mingis suhtes kristliku usuga. See võib olla ei- või jaa-suhe, või ka kolmas, mis ei ole ei ega jaa. Aga see suhe tõega on kõigil olemas," rääkis Peterson.

Peterson tõi näiteks Vene teatripraktiku Konstantin Stanislavski ja tema süsteemi – kurikuulsa "Ma ei usu!" näitlejale, kui too tuleb midagi lavale tegema, kuni ta saavutab selle, et ta on usutav.

"Olen seda süsteemi uurinud tekke algusest kuni tänase päeva kõiksuguste ilminguteni ja üks mõte, mis on oluline selle süsteemi mõistmiseks, on see, et Stanislavskil tekkis vajadus leida kõlbeline õigustus teatrile, et teatrit oleks õigus teha."

See mõte kõlab tänapäeval julgelt, lisas Peterson. "Aga see küsimuse tõstatus pani mõtlema, et Stanislavski küsimus oli religioosse tunnetuse tee, teatri tee. Seda teed olen püüdnud ka ise käia. Kasutada teatri teed kui teatavat tunnetusviisi, ka koos õpilastega. [---] Kui see ei ole seotud maailmavaate või kristlusega, siis mul on keerline öelda, millega see seotud on."

Ta lisas, et teatud tunnetuse tee on nii õpilastel, kolleegidel kui ka publikul, kel igalühel on oma usk ja viis, kuidas uskuda seda, mida kõik ühiselt usuvad.

Konverentsi ajakava

9.30 Avamine ja tervitused

Eesti Kirikute Nõukogu president peapiiskop emeeritus Andres Põder

Siseministeeriumi esindaja

Teaduste Akadeemia president Tarmo Soomere

9.50 Euroopa kultuuripärand ja Eesti usk. Prof Mihhail Lotman

10.30 Paneeldiskussioon: Usk ja oikumeenia – konkurents või koherentsus. Peapiiskop Urmas Viilma

Usk religioonisotsioloogilise ja ühiskonnaküsitluse alusel. Liina Kilemit

Usk Eesti ühiskonnas elukondlikust ja õiguslikust aspektist. Ringo Ringvee

Paneelis osalevad eelpoolnimetatud ettekandjad ning Priit Rohtmets ja Atko Remmel.

Paneeli moderaator Indrek Treufeldt.

12 – 13 Lõunapaus

13-14.30 Paneeldiskussioon:

Usk eesti kirjanduses, Maarja Vaino, Indrek Hargla

Usk eesti muusikas, Peeter Vähi, prof Helena Tulve

Usk eesti folklooris, Marju Kõivupuu, prof Ülo Valk

Paneeli moderaator Joonas Hellerma.

15 Paneeldiskussioon:

Usk eesti teatris ja filmis, prof Lembit Peterson, Madis Kolk

Usk eesti arhitektuuris, Anneli Randla, Ra Luhse

Usk eesti kunstis, Anne Untera, prof Mati Karmin

Paneeli moderaator preester Sakarias Leppik.

16.30 – 17 Kokkuvõttev diskussioon: pastor Meego Remmel, akadeemik Tarmo Uustalu, piiskop Philippe Jourdan.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: