Eestis toimuv World Music Days avaldas kogu kava

Helena Tulve
Helena Tulve Autor/allikas: Tarvo Hanno Varres

2019. aasta toob Eestisse rahvusvahelise nüüdismuusika suursündmuse World Music Days. Festivalil kõlab konkursiga valitud 99 rahvusvahelist teost ja 22 Eesti uudisteost.

Uudisteoseid esitlevad René Eespere, Helena Tulve, Kristjan Kõrver, Liisa Hirsch, Ardo Ran Varres, Maria Kõrvits, Arash Yazdani, Märt-Matis Lill, Toivo Tulev, Riho Esko Maimets, Age Veeroos, Peeter Vähi, Elis Vesik, Evelin Seppar, Margo Kõlar, Tõnis Kaumann, Ekke Västrik jt.

Nüüdismuusikat esitavad parimad rahvusvahelised ja eesti kollektiivid: ERSO, Tallinna Kammerorkester, Eesti Filharmoonia Kammerkoor, Vox Clamantis, Collegium Musicale, Ellerhein, Eesti Rahvusmeeskoor, Eesti Politsei- ja Piirivalveorkester, Hortus Musicus, Yxus, ansambel U:, Una Corda jt. Lisaks esinevad külaliskoosseisud Lätist, Rootsist ning Soomest. Duo- ja soolokontsertidega osalevad festivalil silmapaistvad interpreedid ning muusikud nagu Kadri-Ann Sumera, Talvi Hunt, Ulla Krigul, Signe Sõmer, Vambola Krigul, Kristi Mühling, Monika Mattiesen ning jazz-koosseisus astub üles Laura Põldvere.

Konkursile said töid esitada Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu ISCMi liikmed kui ka sõltumatud heliloojad. Festivali ettevalmistus on kestnud aastast 2016, mil Lõuna-Koreas hääletati Eesti 2019. aasta korraldajamaaks. Festivalile laekus üle poole tuhande nüüdismuusikateose 50 riigist ja kõigist maailmajagudest. Töid 14 erinevas kategoorias esitasid ISCMi (International Society of Contemporary Music) ehk Rahvusvahelise Nüüdismuusika Ühingu 44 sektsiooni. Kokku oli valikuprotsessi kaasatud 40 eksperti.

Vaadake kogu kava.

Festivali üks kunstilistest juhtidest ja ekspertide tööd koordineerinud  Märt-Matis Lill kommenteerib 99 festivalile pääsenud rahvusvahelist teost:  "Laekunud teosed esindasid nüüdismuusikat selle kõige mitmekülgsemates ja kirevamates vormides. Oodatult mängisid suurt rolli geograafilised erinevused – seda nii helikeele ja esteetika, kui ka professionaalse ja kunstilise taseme osas. Igatahes nii laekunud kui ka väljavalitud tööde põhjal võib julgelt öelda, et Eesti heliloojad, kollektiivid ja korraldustiim on selle festivaliga astunud täiesti otseselt maailmakaardile."

Üheksa päeva kestva festivali teema on "Läbi laulude metsa". Ühine rännak lugude ja laulude kaudu keskendub loodusele ja koorilaulule. Rahvusvaheline suursündmus toimub 2.–10. maini.Rahvusvaheline rändfestival toimub ühendatult festivaliga Eesti Muusika Päevad, mis tähistab oma 40. juubeliaastat.

Festivali pidulik avamine toimub 2. mail Lennusadamas Tatjana Kozlova-Johannese uue teose maailma esiettekandega. Kontserdid toimuvad Tallinnas veel Kultuurikatlas, Estonia kontserdisaalis, Jaani kirikus, Niguliste kirikus, Mustpeade majas, ERR-i 1. stuudios, Kanuti Gildi SAALis, Laulasmaal Arvo Pärdi Keskuses, Tartu Jaani kirikus ja mujal.Festival toimub Tallinna põnevaimates kontserdipaigus ning ühendab muusikat etenduskunstide, kaasaegse kunsti, luule ja arhitektuuriga. Arhitektuuri- ja disainigaleriis võib festivali toimumise perioodil näha ja kuulda ka galeriiruumi paigutatud heliinstallatsioone.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: