ERR.ee video: rahvusvahelise koreograafiakonkursi PREMIERE finalist Grėtė Šmitaite

8. veebruaril toob Sõltumatu Tantsu Lava välja kaks uut lavastust uute koreograafide sarjas PREMIERE. 11. lennu uued koreograafid on Grėtė Šmitaitė (Leedu), kes debüteerib lavastusega "Mille pärast ma nutan?" ning Sanghoon Lee (Lõuna-Korea) lavastusega "Endiselt on võimatu eksisteerida kahes kohas korraga". Vaadake tutvustavaid videoid siit ja lisatud loost.

PREMIERE uute koreograafide sari on saanud rahvusvahelisemaks kui ei kunagi varem. "Taotlusi PREMIERE sarjas oma debüütlavastus teha, laekus meile üle maailma – Lõuna-Koreast, Saksamaalt, Hollandist, Brasiiliast, Eestist, Leedust… - nad kõik tahavad teha oma debüüdi meil, siin, Eestis, Sõltumatu Tantsu Laval! Ses mõttes on meil väga hea meel, et PREMIERE on leidnud oma koha rahvusvahelisel tantsuväljal," räägib Sõltumatu Tantsu Lava juht Triinu Aron.

Otsuse, anda võimalus just Gretele ja Sanghoonile debüütlavastusteks, tegid  Eesti kogenud koreograafid Karl Saks, Kaja Kann, Ruslan Stepanov, Tiina Mölder, Ajjar Ausma. Nende kasuks langes valik, kuna nad ei näita meile juba olemasolevaid liikumisviise ja ammunähtud lavastuslahendusi, vaid nad on tulnud lavale, et tegeleda millegagi, mida veel olemas pole ning millele me ei suuda veel nimegi anda. Noortele omaselt lammutavad nad arusaamise tantsust ja liikumisest kildudeks ja proovivad siis seda taas kokku seada, et jätta oma jälg tantsukunsti ajalukku.

Grété Šmitaité, leedukas, kes elab Berliinis: "Ma olen meeldivalt üllatunud Eesti tantsijate ja teiste kunstnike avatusest ja sõbralikkusest. Oma lavastuses olen huvitatud põhjustest ja vajadustest miks inimesed nutavad. Eriti huvitatud olen nende põhjuste ja vajaduste vahelisest ähmasusest. Kolm aastat tagasi kui esmakordselt selle projektiga tegelema hakkasin olid minu lähtepunktiks nutulaulud."  Grété on ootusärev: " Teeme veel tööd ja vaatame, mis välja tuleb. Väga ootan etendusi ka Tallinnast väljas nagu Tartus." Lavastusmeeskonda kuuluvad lisaks Karl Saks mentorina, Raminta Lygutienė füüsilise konsultandina, Alissa Šnaider stilistina ning Oliver Kulpsoo valguskujundajana.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: