Signe Kivi ei toeta Karise ideed kunstimuuseum Raadile kolida

{{1548685320000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Tartu Kunstimuuseumi direktor Signe Kivi ei vaimustu Eesti Rahva Muuseumi juhi Alar Karise välja käidud ideest teha kunstimuuseumi tarbeks korda Raadi mõisasüda, sest Kivi soovib muuseumi asupaigana näha Tartusse loodavat uut kultuurikeskust.

Karis saatis esmaspäeval kultuuriminister Indrek Saarele ettepaneku, et Raadi mõisasüdame võiks taastada Tartu Kunstimuuseumi jaoks, kuid Kivi sõnul on praeguseks linnavalitsuse ja koalitsiooni tasandil lepitud kokku parem idee ehitada uus kultuurikeskus Tartu kesklinna.

"Sellel mõttel on mitu väga suurt plussi. Me räägime kunstimuuseumi ja linnaraamatukogu ühisest hoonest, mis nendele kahele institutsioonile lisaks annavad avalikkusele veel tegevusvõimalusi ja kohtumispaiku. Me räägime uuest kaasaegasest hoonest, mida on mõlemal, nii raamatukogul kui muuseumil hädasti vaja," sõnas ta.

Kivi lisas, et kunst vajab väga konkreetseid tingimusi eksponeerimiseks ja kaasaegne kunst sobitub paraku pigem täna ja homme ehitatavatesse hoonetesse.

"Ma olen natukene mures, sest kui me meenutame ajalugu, siis Eestis on suurte kultuuriobjektide ehitamise lugu olnud väga keeruline. Seetõttu ma ei tahaks, et tõesti tänaseks juba päris kaugele lükatud idee ja projekt nüüd nende uute ideede valguses edasi lükkub või hoopis ära jääb," lausus TKM-i juht.

Ta ütles, et kesklinna projektiga liigutakse loodetavasti edasi ja ka Tartu kunstimuuseumi rahvas pooldab seda varianti.

Kivi sõnul tutvustas Alar Karis talle kunagi põgusalt oma ideed muuseumi Raadi mõisa kolimisest, kuid Karis väljendas tookord ka ise vähest usku Kivi toetusesse ja kaugele selle vestlusega ei mindud.

"Küll olen ma olnud päris mitmetel avalikel aruteludel, viimane toimus Tartus sügisel, kus paljude kultuuriorganisatsioonide esindajad, linnavalitsus, eri huvigrupid ragistasid mõtteid, et mida kindlasti tahaksime selles uues keskuses näha. Ja ma olen selle mõttega nii kaasa läinud ja toetan seda nii südamest, et ma tõesti vabandan, aga see (kunstimuuseumi Raadile viimine - toim) ei ole minu meelest hea mõte," tõdes Kivi.

Ta lisas, et mõistab ERM-i direktori soovi piirkonda tugevdada ja sinna rahvast tuua, kuid pooldab siiski, et kultuuriinstitutsioonid võimalusel kesklinnas asuks.

Küll aga ei ole Kivi vastu Raadile skulptuuripargi loomisele ja leiab, et mõttel on jumet juba seepärast, et kunstimuuseumi skulptuurikogu ja kõik nende museaalid on ERM-i hoidlates.

"Oleme selle ideega algusjärgus, aga arvan, et sellest saab kindlasti asja ja niisuguseks skulptuuripargiks ju kesklinnas ka ruumi ei ole. See, et ta asub hoidlate läheduses ja omakorda toob kunsti ERM-i ümbrusesse, on minu meelest väga tore ja selle ideega me läheme kindlasti edasi," kinnitas Kivi.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: