Martin Ehala: eesti keele kui hariduskeele ümbersaamine kõrghariduses on vildakas tulevikukujund

Eesti keele aasta on ametlikult avatud. Avakonverentsil Teaduste Akadeemias vaadati tagasi sajale riigikeele aastale, kus Tartu Ülikooli professor Martin Ehala rääkis teiste hulgas oma ettekandes "Eesti keel kui hariduskeel" praeguse aja hääletust ideoloogilisest alistumisest, märkides, et eesti keele aja ümbersaamine hariduskeelena on vildakas tulevikukujund.

"Neil, kes väidavad, et ilma ingliskeelset õpet laiendamata ähvardab Tartu Ülikooli oht langeda keskpärasusse, peab olema mõtlemises midagi väga rikki. Kui ülikool on absoluutsesse maailma tippu jõudnud ilma ingliskeelse õppeta, siis ei ole see tipus olemise eelduseks," märkis Ehala oma ettekandes.

"Ma olen kaugel arvamusest, nagu ei tohiks ingliskeelset õpet Eesti ülikoolides olla, kuid viis, kuidas seda õigustatakse eestikeelse hariduse alavääristamisega, on tõeliselt eemaletõukav. See on retoorika, mis kuulutab, et eesti keele aeg kõrghariduses on läbi saamas. See on vildakas tulevikukujund hääletu alistumise apologeetide teadvuses," lisas ta.

Ettekannet saab järelkuulata Vikerraadio "Keelesaates".

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: