Poliitikapidu | Vahur Puik: autoriõigus on kahtlemata väga poliitiline küsimus

19. jaanuaril toimus Kanuti Gildi SAALis "Poliitikapidu", kus küsiti, kas kultuuripoliitikaga saab võita valimisi. Vestlusringide vahepeal astusid lühirepliikidega üles mitmed ühiskonnategelased, nende hulgas ka MTÜ Eesti Fotopärand juhatuse liige Vahur Puik, kes rääkis kultuuripärandi digitaalsest kättesaadavusest, selle ringlusest ning ka probleemidest.

"Üldiselt on kõigi parteide valimisprogrammides kirjas soov Eesti kultuuripärand võimalikult hästi levivaks ja kättesaadavaks teha, aga see kõlab mõnevõrra abstraktselt," ütles Vahur Puik ja lisas, et sellega on seotud mõningad nüansid, millest eriti ei taheta rääkida. "Üks neist on autoriõigus, mis on kahtlemata väga poliitiline küsimus ja mille osas ühelt poolt Eestil ei ole väga suurt mänguruumi, sest see on paika pandud rahvusvaheliste kokkulepetega, aga samas peab kahetsusega tunnistama, et ka nendes küsimustes, kus siseriiklikult oleks võimalik seisukohti võtta, ei ole Eesti silmas paistnud erilise edumeelsusega."

Probleemse kohana tõi Puik välja Euroopa parlamendis menetlusel oleva autoriõigusereformi ning selle poleemikat tekitanud lingimaksu ja üleslaadimisfiltrite punktid. "Eesti on neid kahjuks seni ametlikult toetanud, kuigi Isamaa, kelle käes on justiitministeerium, oma valimisprogrammis väidab, et nad toetavad igati vaba mõtet ja loomevabaduse piiramatust, mille vastu tegelikult need klauslid ja rahvusvaheline üldsus siiski on oluliselt protestinud."

"Kui minna kitsamaks, siis üks teine teema, mille suhtes oleks siseriiklikult võimalik selge seiskukoht võtta, on nn panoraamivabaduse teema, mis puudutab õigust teha ja kasutada kujutusi avalikus ruumis olevatest objektidest ilma piiranguteta," tõdes ta ja rõhutas, et praegu kehtib Eestis mitteärilise panoraamivabaduse põhimõte. "Selliseid pilte ja kujutisi võib levitada, kui see eesmärk ei ole äriline, samas on probleem selles, et ärilise kasutuse kriteeriume on väga keeruline piirata, näiteks sotsiaalmeedia, mille puhul me kasutajatena sellele ei mõtle, on lõppkokkuvõttes siiski äriline."

"Kolmandaks tahaksin rääkida autoriõigusega seoses avalikust omandist, mis võiks olla mõnes mõttes kõige vähem probleemsem, sest avaliku omandi all peetakse silmas kultuuripärandit, mille varalised autoriõigused on aegunud ehk on möödunud rohkem kui 70 aastat autori surmast," sõnas Puik ja nentis, et sellise kultuuripärandi kasutamisele ei peaks justkui mingeid piiranguid ole. "Paraku on reaalsus selline, et olukorras, kus ka mäluasutustel on üha kasvav surve omatulu teenida, siis ka digitaalsel kujul üritatakse kõikvõimalikke kujutisi raha eest müüa, mis on vastuolus selle avaliku omandi üldise ideega."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: