Eesti ja soome disainerid avasid aeglase moe näituse

Noored eesti ja soome disainerid avasid HOP galeriis aeglase moe näituse. Kollektsioon on sündinud jääkideta disainist ja monomaterjalist, mis on kokku õmmeldud ultrahelimasinaga.

Marta Mooratsi rõivakollektsioon on valmistatud eesti tootjate tootmisjääkidest ning õmmeldud kokku ilma niidita.

"Mina tegelen eesti rõivatootjate tootmisjääkidega, milleks on tihtipeale 10–20 meetrit sünteetilist kangast, mida ma ühendan zero waste lõigete abil rõivasteks. See tähendab, et nende lõigete puhul, mida ma kasutan, ei jää kangast midagi alles. Kangas läheb ühte või kahte rõivasse ärakasutamisele," rääkis Marta Cycles disainer Marta Moorats.

Kollektsioon valmis Soomes, kuna ultraheli õmblusmasinat Marta Eestist ei leidnud.

"Ma ise katsetasin ka seda esimest korda. Tegu on ultraheliõmblusega, mis sulatab kokku sünteetilised kangad ilma niiti kasutamata. Õmblemise protsess on täiesti vaikne – kui ma töötasin siis istusin päevotsa vaikuses, see masin ei tekitanud kuuldavat müra."

Rõivad on valmistatud vaid ühest materjalist ilma ühegi lisandita. "Eesmärk kasutada monomaterjale, et neid saaks ka hiljem ümber töödelda. Minu rõivastel ei ole nööpe, lukke, trukke ja isegi niiti mitte," märkis Moorats.

Soome disainerite Marika Jylhä ja Essi Kuula rõõmsavärvilised kingad on samuti sündinud soovist ära kasutada viimne kui nahariba.

"Meie oleme oma töö puhul kasutanud nahajääke, mis on kogunenud aastate jooksul erinevates nahatootmise kohtades. Me saame igal aastal värvinäidiseid ja selle projekti puhul otsustasime neid kasutada," rääkis Kuula + Jylhä disainer Marika Jylhä.

Jylha tunnistas, et näiteks sellistest naharibadest valmistatud kingi on raske müüa. "Jalad on erinevad ja nad on päris kallid, kuna tehakse käsitööna."

Mõlema poole jaoks oli näituse loomine mänguline protsess, mis võimaldas luua ainueksemplare. Kuid disainerid usuvad, et nende loomingul on ka laiema kasutuse perspektiivi.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: