Arvo Kruusement: "Kevadele" oli toona palju vastuseisu

Foto: ERR

Sel aastal täitub lavastaja Arvo Kruusemendi kultusfilmi "Kevade" 50. aastapäeva, mille puhul olid kultuurisaates "OP+" külas režissöör ja näitlejad Riina Hein ning Ain Lutsepp, et meenutada toonast võtteperioodi.

"Kevade" režissöör Arvo Kruusement selgitas saates "OP+", et 51 aastat tagasi käis ta esmakordselt Palamusel ning võttis vastu otsuse, et hakkab Oskar Lutsu teose põhjal filmi tegema. Filmivõtete ajal oli tema sõnul üks külm talv. "Palamuse on selline tore koht, mis paneb sind kohe sellesse "Kevade" olukorda oma koolimaja, kiriku, kabelimäe, veski, järvede ja jõgedega, mis seal on."

Samuti rõhutas Kruusement, et kui ta võtaks nüüd uuesti "Kevade" ette ning asuks sellest filmi tegema, siis ei peaks midagi tingimata teisiti tegema. "Iga asi sünnib oma ajas ja ma tegin seda selles ajas, mis siis oli, praegu sünniks hoopis teine film," nentis ta ja ütles, et kuigi "Kevadet" on saatnud siis edu, siis oli toona filmile ka palju vastuseisu.

Tõnissoni osatäitja Ain Lutsepp tõdes, et kuigi toona ta seda ei teadnud, siis tegelikult on see roll olnud tema olus väga määrava tähtsusega. "See lumine aeg, kui me märtsis võtteid alustasime, on hästi meeles ning sellega on seotud mingi rõõm," tõdes ta ja kinnitas, et temal muutus filmi ajal näiteks hääl jämedamaks. "See on normaalne, sest lapsed saavadki täiskasvanuteks, kõik toimus lihtsalt filmi ajal."

Teele osatäitja Riina Heina sõnul on see roll olnud tema jaoks suur vastutus. "Nooremas eas on see vastutus mind ka rõhunud," nentis ta, lisades, et samuti on teda vaevanud soov saada selleks, kes sa ise oled, mitte jääda Teeleks. "Kui peres on poisid ja tüdrukud, siis vähemalt tollel ajal oli niimoodi, et tüdruk ei või üle käte minna, tüdruk peab olema korralik, poisid võisid veel igasugust pulli teha, neile andestati kõiksugu asju."

Heina arvates on imetlusväärne, kuidas Arvo Kruusement suutis nii suurelt hulgalt lastelt saada kätte just selle, mida ta tahtis. "See näitab tõeliselt suure režissööri andekust."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "OP+"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: