Martti Helde filmist "Skandinaavia vaikus": tundsin, et see vajab teistsugust lähenemist

Foto: Kaader filmist

Sel nädalal on kinodesse jõudmas Martti Helde uus mängufilm "Skandinaavia vaikus". Üliväikese eelarvega valminud draama on minimalistlik ja vormiuuenduslik.

Martti Helde esimene pikk mängufilm pärast menukat draamat "Risttuules" (2014) on krimimüsteeriumi vormi pandud mõtisklus inimese introvertsuse üle, mis tihti katab mingit koledat saladust. "2016-2019 olen seda filmi teinud ja mind kuidagi paelus hästi ja paelub siiamaani see inimestevaheline vaikus, mis meil Põhjamaa inimestel kuidagi verega on kaasa antud. See, miks meil on nii raske teineteisele ennast avada, miks meil on nii raske leida sõnu olulistel teemadel," rääkis Helde "Aktuaalsele kaamerale".

Filmikriitik Donald Tomberg ütles, et filmis on tunda käekirja, kus on olemas aeglus, minimalism, komponeeritus ja teatav meditatiivsus. "Minu jaoks oli väga huvitav, ma loodan, et see film leiab oma vaataja," ütles ta.

"Skandinaavia vaikus" on Eesti mängufilmile tavatu ülesehituselt ja ka filmi pikkuselt, mis jääb alla traditsioonilise pooleteist tunni. "Ma kuidagi tundsin, et võiks lasta lahti kõikidest normidest või küntud vagudest ja proovisin leida, kas läbi visuaalse keele on võimalik vaikust esitada. Mulle tunduski, et see nõuab struktuurilt natuke teistsugust lähenemist kui tavaline, traditsiooniline mängufilm," rääkis Helde.

Film valmis koostöös Prantsusmaa levitaja ARP-ga, kes vastutab ka filmi maailma kinolevi eest. Filmi eelarve ulatus vaid 400 000 euroni.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: