Kullamaa kogudus loodab kirikutorni risti toetajate abiga restaureerida

Kullamaa kiriku avariilises seisukorras rist ja tornikuul tõsteti reedel mitu tundi kestnud tööde käigus alla. Viimati oli Kullamaa kirikutorn ristita peaaegu 90 aastat tagasi. Kullamaa kogudus loodab risti restaureerida toetajate abiga.

Tõstukiga kirikutorni otsa läinud töömehed pidid kõigepealt eemaldama päevinäinud tornikuuli, mille lagunemisele aitas kaasa see, et kuuli pihta lasti ilmasõja ajal märki.

"Ilmastik on oma töö teinud, nüüd on see torni tipus oleva risti alune kuul niivõrd amortiseerunud, et sinna sisse on nii mesilased kui linnud oma pesa teinud ja lihtsalt oli juba aja jooksul päris ohtlikuks muutunud. Sealt võis midagi pähe kukkuda," rääkis "Aktuaalsele kaamerale" EELK Kullamaa Püha Johannnese
koguduse õpetaja Lembit Tammsalu.

Risti alla toomine võttis aega. Selle torni küljest lahti saamiseks tuli läbi puurida vanad roostes kinnitused. Rist on 150 aastat vana ja seda parandati viimati 87 aasta eest. Millal see Kullamaa kirikutorni taas ehib, ei ole hetkel veel teada.

"Selleks on koostamisel restaureerimise projekt ja kui projekt on saanud valmis, siis saame teada ka, kui palju umbes selle risti restaureerimise raha võiks tulla ja siis on vaja tegeleda raha leidmisega. Loodame siin kõikidele headele inimestele ka," lisas Tammsalu.

Kullamaa kirik on ehitatud 13. sajandil, kuid hoone praegune torn valmis 19. sajandi teisel poolel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: