Soome naiskunstnikud toovad Tartusse valguse

Saija Koponen. Kirev mina. 2018.
Saija Koponen. Kirev mina. 2018. Autor/allikas: Jussi Tiainen

Neljapäeval avatakse Tartu Kunstimaja suures saalis nelja Soome naiskunstniku näitus "Valguse toad".

Kolme maalija Saija Koponeni, Anne Tompuri ja Sofia Wilkmani ning foto- ja installatsioonikunstniku Johanna Ilvessalo ühisnäitus tegeleb valguse, varjude, pimeduse, kosmilise, metafüüsilise, müstilise ja loodusliku kokkupuutepunktide kompamisega. Maailm vajab valgust nii laterna, majaka, taevatähe kui ka kunstiteose kujul.

Johanna Ilvessalo kasutab oma installatsioonides fotosid, valgust, varje ja heli. Saija Koponen, neljast noorim, maalib värvikirevaid kosmilisi maastikke. Anne Tompuri suured hallikasmusta ja valge erinevaid toone kasutavad lõuendid kujutavad müstilist ja varjatud reaalsust. Sofia Wilkman teeb samuti monokroomsetes toonides maastikulaadseid maale. Kõik need kunstiteosed viivad meid tundmatutesse ja võõrastesse maailmadesse, kus reaalsus asendub kujutelmadega.

"Kõik neli kunstnikku ja sõpra teevad kunsti erineval moel, kuid neid ühendab valgus. Teiseks neid koondavaks on lohutus. Nende teostes peitub lootus. Isegi kui need tegelevad keeruliste küsimustega, kätkevad nad siiski muutuse võimalust," ütles Ateneumi kunstimuuseumi direktor Marja Sakari.

Näitusega kaasneb eesti ja inglise keelne trükis, mille teksti on kirjutanud Marja Sakari.

Näitus avatakse 11. aprillil kell 17.00 ja on avatud 5. maini.

Toimetaja: Rutt Ernits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: