Raul Kalvo: küsimus on selles, mida oleme parema keskkonna nimel valmis personaalselt ohverdama ({{commentsTotal}})

Raul Kalvo
Raul Kalvo Autor/allikas: erakogu

Eesti Arhitektide Liidu Noore Arhitekti preemia (NAP) 2017 võitja selgub 6. aprillil KUMUs toimuval auhinnatseremoonial. Tutvustame selle eel nominente. Seeriat alustab Raul Kalvo.

"Eesti noorte arhitektide looming käib ühte sammu välismaa kolleegidega," kinnitas NAPi konkursi žürii välisliige, arhitektuuriajakirja Volume peatoimetaja Arjen Oosterman ja lisas, et noorte talentide toetamine ja tunnustamine on vajalik ning levinud järelkasvu kasvatamise skeem paljudes riikides.

Sel aastal antakse NAPi ettevõtja Heldur Meeritsa toetusel välja seitsmendat korda. Preemia on mõeldud Eestis elavale ja töötavale arhitektuuri arendanud või Eestile tuntust toonud innovaatilisele arhitektile või kollektiivile, kelle looming on kaasa aidanud eesti arhitektuuri tutvustamisele maailmas. Preemia saamiseks esitatud kandidaadi või loomingulise kollektiivi iga liikme vanuse ülempiir on 40 aastat, mis on rahvusvaheliselt kokku lepitud.

See aasta on toonud kandideerima rekordilise arvu osalejaid. NAPile kandideerivad: Raul Kalvo; Karli Luik; Sille Pihlak ja Siim Tuksam; Jan Skolimowski; Johan Tali; b210/ Aet Ader, Mari Hunt, Kadri Klementi, Karin Tõugu; Kino/ Karin Bachmann, Mirko Traks; Kuu arhitektid/ Joel Kopli, Koit Ojaliiv, Juhan Rohtla; Ruumiringlus/ Eve Komp, Liina-Liis Pihu ning Salto/ Maarja Kask, Ralf Lõoke.

Hakkame intervjuuvormis seeriana avaldama üheksa preemia nominendi mõtteid. Esimesena vastab Raul Kalvo.

Raul Kalvo on viimastel aastatel töötanud Singapuris SUTD City Form Lab-is vanemteadurina (koos linnaplaneerija Andres Sevtšukiga). Raul õpetab ka Eesti Kunstiakadeemia (EKA) arhitektuurteaduskonnas arhitektidele kujutavat geomeetriat ja kõike seda, kui kokku saavad geomeetria ja arvutid. Töötube on ta läbi viinud ka muudes ülikoolides (ETH Zurich, EPFL, Ngee Ann Polytechnic, RMIT jt), arhitektuuribüroodes (Foster and Partners, SOM, KPF jt) ja konverentsidel (AAG) üle maailma. Rauli tugevuseks on kõik programmeeritav nii linnaskaalas kui detailides. Raul on loonud kujundusi mitmele näitusele.

Millises seisus Eesti ehitatud keskkond praegu on, millest on enim puudu, mis suunas tuleks edasi liikuda ja kuidas?

Suurel määral on Eesti ehitatud keskkond hoonetepõhine, mis on loonud terve hulga toredaid ruumilisi olukordi. Samas on tunda, et ühiskond on sellest etapist edasi liikumas ning üha enam teadvustatakse linna kui ühtset süsteemi. Suur küsimus on, et mida me oleme nõus personaalselt ohverdama, et kollektiivselt saavutada paremini toimiv keskkond. Kas inimesed kesklinnas oleksid nõus elama tihedamas keskkonnas, et vähendada äärelinnadest sisse sõitvate autode hulka? Kas inimesed on nõus liikuma aeglasemalt või kasutama ühistransporti, et vähendada müra ja tekitada elatavamat keskkonda kõrge liiklussagedustega piirkondades. Kas me oleme nõus laskma enda naabruskonda kõrgemaid hooneid, kui selle raames luuakse ka sotsiaalkortereid (näiteks noortele peredele, vanuritele). Tervikliku ja arvestava keskkonna loomiseks on vaja selgeid mängureegleid, mille taga on ratsionaalne argumentatsioon, mitte kellegi arvamus või tunnetus.

Juba eelmise NAPi väljaandmise ajal kerkis esile väide, et nooreks arhitektiks kvalifitseeruv kuni 40aastane arhitekt on Eesti tingimustes siiski liiga elukogenud. Enamasti on 40aastased Eestis juba saavutanud kõik võimaliku ning nüüd, n-ö tagantjärele, neile noore arhitekti preemiat anda on natuke naljakas. Kuidas nendesse väidetesse suhtud? Kas NAPile kandideerimisel peaks vanusepiiri kärpima, ehk peaks nooruse ümber defineerima?

Saavutuste hulk ei sõltu üksnes vanusest. Suur osa sellest, palju suudetakse korda saata, sõltub ühiskonna majanduslikust olukorrast. Majanduskasvu aastatel on selgelt lihtsam leida projekte kui majanduslanguse aastatel. Ilmselt on seal mingi ratsionaalsus taustal, miks just 40 eluaastat on eelnevalt valitud piiranguks. Minu arvates on kolmekümnendates aastates arhitekt siiski veel noor, seega ma ei leia, et nooruse peaks NAPi kontekstis ümberdefineerima.

Kelle looming Sulle preemia kandidaatidest enim sümpatiseerib?

Kindlasti Salto (endises ja praeguses koosseisus) looming on olnud mulle eeskujuks ja ilmselt mõjutanud ka arusaama arhitektuurilisest mõtlemisest. Lisaks nn praktilisele arhitektuurile – hoonete ja planeeringute näol – on Salto loomingus tähelepanuväärseid teoseid nagu "Fast Track" või Veneetsia arhitektuuribiennaali gaasitoru.

Millist viimati ehitatud keskkonda, objekti või sündmust tõstad esile kui erialaselt erakordset/ silmapaistvat/ uudset?

Kui nüüd üks oluline ehitatud keskkond või sündmus välja tuua, siis ilmselt on see Hiina militaristlik saarte ehitus Lõuna-Hiina meres. Tegu ei ole küll otseselt positiivse, kuid väga intrigeeriva olukorraga.

NAPi laureaat kuulutatakse välja 6. aprillil, talle antakse 5000eurone reisitšekk.

Toimetaja: Madis JärvekülgASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

Kino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

Filmilindifestival 2016Filmilindifestival 2016
Kinosõbrad peavad Järva-Jaanis unenäolist Filmilindifestivali

Homme, 19. augustil Järva-Jaanis toimuva Filmilindifestivali keskmes on unenäolised filmid ja seisundimuusika, projektorite vahelt jookseb läbi 20 kilomeetrit filmilinti.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.