Ilmus Sergei Stadnikovi kogumik Vana-Egiptusest ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sergei Stadnikov ERR
Sergei Stadnikov ERR

Sergei Stadnikovi (1956–2015) näol on tegemist esimese ja seni viimase Eesti egüptoloogiga, kes suutis ihuüksi kirjutada Vana-Egiptuse kultuuripärandi osaks eesti kultuurist ja teadusmõttest. Raamat "Muinas-Egiptuse ahvatlus. Artikleid Vana-Egiptuse kultuuriajaloost ja selle retseptsioonist" hõlmab autori artikleid pikast perioodist ja eri väljaannetest.

Stadnikovi erialased artiklid keerlevad peamiselt kahe teema ümber: Vana-Egiptuse kultuuriajalugu, eriti religiooni ja võimuga seonduvad küsimused, ning Vana-Egiptuse retseptsioon ja uurimislugu 19.–20. sajandil, eriti baltisaksa ringkondades. "Muinas-Egiptuse ahvatlus" viitab pealkirjana autorile endale, tema Egiptuse-vaimustusele, mis sai alguse juba varases nooruses. Ent niisamuti osutab pealkiri Stadnikovi soovile muuta Vana-Egiptus ahvatlevaks eesti lugejatele – eesmärgile, millele ta pühendas suurema osa oma elust.

Tartu ülikooli Lähis-Ida usundiloo dotsendi Amar Annuse sõnul võtavad Stadnikovi kirjutised kõnekal viisil kokku 20. sajandi egüptoloogia peamised uurimissuunad. "Käesolev raamat sisaldab egüptoloog Stadnikovi elutöö kõige olulisemat osa ehk uurimusi ajast, igavikust, surmast, teispoolsusest, poliitikast ja kõigest muust, mis läks korda muistse Egiptuse vaaraodele ja nende alamatele," lisas ta.

Raamatu koostas ja toimetas Marek Tamm ja seda raamivad Mait Kõivu pikem sissevaade Stadnikovi loomingusse ning koos Vladimir Sazonoviga kokku pandud teadustööde bibliograafia.

"Muinas-Egiptuse ahvatlus" ilmus Tallinna Ülikooli kirjastuse sarjas "Gigantum Humeris".

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: