Vilde muuseum käivitab kirjaniku juubelikava

Eesti kirjanduse üks alustalasid, ajakirjandusuuendaja, revolutsionäär, poliitik, ühiskonnategelane, dramaturg, Eesti esimeseks eurooplaseks nimetatud Eduard Vilde tähistab sel aasta 155. sünniaastapäeva.

Eduard Vilde sündis 4. märtsil 1865. "Kirju elukäik kujundas temast inimese, kes käis alati omapäi. Vilde oli suveräänne tegelane, ei kuulunud ühtegi kirjandusrühma, ei allunud ettekirjutustele, ent kujunes mitmes mõttes superstaariks. Eesti esimene krimi-, nalja-, reisi- ja romaanikirjanik, samuti teatri- ja kirjanduskriitika alusepanija. Vilde oli nii menukaim kui mõjukaim siinne kirjamees," iseloomustab Eduard Vilde muuseum kirjanikku, andes ülevaate valikust juubelile pühendatud sündmustest ja kutsudes kõiki kirjaniku loomingut (üle) lugema.

Juubeliaasta algab Eesti Draamateatri lavastuse "Millest tekivad triibud?" esietendusega 14. märtsil Vilde muuseumis Kadriorus.

Näidendi autor ja lavastaja on Urmas Vadi, osades Inga Salurand, Indrek Sammul ja Kristo Viiding. Etendust Vilde elust, loomingust ja armastustest mängitakse Vilde muuseumis kirjaniku elutoas terve aasta vältel.

Eduard Vilde astub me ette ka Tallinna tänavapildis. 26. veebruarist 11. märtsini elustuvad üle linna digiekraanidel Vilde muuseumi arhiivifotod ning Tammsaare pargis avatakse välinäitus kirjaniku tsitaatidest, mis kõnetavad meid tänapäevalgi.

3. aprillil toimub kirjanike liidu musta laega saalis konverents "Seks ja linn. Vaateid Eduard Vilde loomingule". Konverentsil mõtiskletakse Vilde loomingu nende aspektide üle, mis kõnetavad meid ka tänapäeval – üha enam raha- ja kehakeskses ning moraalsetes dilemmades vaevlevas ühiskonnas. Kuidas mõjub Vilde looming tänase pilguga üle lugedes? Milliseid ühendusi annab see meie tänasesse päeva? Kas Vilde võib osutuda ka XXI sajandi kirjanikuks?

Aasta teises pooles uueneb muuseumi püsiekspositsioon ning tuleb välja uus muuseumiraamat. Juubeliaasta lõpetab kunstnik Liina Siibi näitus kirjaniku abikaasast Linda Vildest, kelle rolli Eduard Vilde elus on raske ülehinnata. Ühel või teisel moel on juubeliaastat tähistamas ka kõik Kastellaanimaja galeriis 2020. aastal eksponeeritavad kunstinäitused.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: