Juhuslikult leitud 70 aasta tagune kirjavahetus pandi raamatukaante vahele

Äsja lugeja ette ilmunud teos "Väike Mamma" on kirjutatud juba 70 aastat tagasi. Raamat koosneb kirjavahetusest, mida pidas üks Kuressaare proua saksa sõjavangiga. Kirjad jõudsid raamatukaante vahele tänu juhusele.

Kuressaare Nikolai kiriku torn peitis aastakümneid üht huvitavat saladust. Kuni koguduse õpetaja täiesti juhuslikult kirikutorni kapist leidis ühed saksakeelsed vihikud ümberkirjutatud kirjavahetusega.

Raamatu "Väike mamma" koostaja Roland Tõnisson ütles, et hakkas koheselt kirjade vastu huvi tundma.

"Niipea, kui ma vihikud lahti tegin ja nägin aastaarve, saksakeelset teksti, sõna "kriegsgefangene", mis tähendab sõjavangi, nii oli see minu jaoks kohe sündmus," ütles Tõnisson.

Ta lisas, et lõpp on järsk. "Viimane kiri ütleb, et me sõidame täna ära ja lootuses, et see kiri jõuab korrespondendini. Ja jõudis, raamatus ta on olemas," märkis Tõnisson.

Idee, koostada kirjavahetusest raamat võitis Äripäeva ajalooraamatute ideekonkursi ja nüüd on kunagist keerulist olustikku kirjeldav kirjavahetus kõigile avalik.

"Selle proua kirjavahetus oli üllatus ka tema lähedastele, kes andsid loa selle raamatu ilmumiseks. Nendega on suheldud. Ja mõningad kõhklused olid kindlasti kõikidel osapooltel, aga need said kõik ületatud," rääkis Tõnisson.

Kirjavahetuse teist poolt, ehk kunagist saksa sõjavangi jälgi pole seni suudetud Saksamaal tuvastada, aga Roland Tõnisson usub, et see siiski juhtub ja võib-olla saab toonane kirjavahetus ka Saksamaal raamatuks.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: