Fotografiska teeb Tom of Finlandi näitusest live-tuuri

„The Darkroom“  (Tom of Finland, Soome) pressituur.
„The Darkroom“  (Tom of Finland, Soome) pressituur. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Pühapäeval, 19. aprillil kl 17 toob Fotografiska kõikide huvilisteni live-tuuri Tom of Finlandi näituselt "The Darkroom", mis avab autori senitundmatu fotograafilise tahu.

"Meile on juba traditsiooniks saanud korraldada Fotografiskas erinevaid näituste tuure, mida korraldavad kas meie oma giidid, külalisgiidid või kunstnikud ja kuraatorid ise. Inimesed on selle formaadi hästi vastu võtnud, sest osalejatel on võimalus konkreetse näituse ja autori kohta rohkem teada saada," rääkis Fotografiska kaasasutaja ja näituste juht Maarja Loorents.

"Kuivõrd kevadine hooaeg uute näitustega läks koroonaviiruse puhangu ja riikliku eriolukorra kehtestamise tõttu ootamatult pausile, siis toome esimest korda näitusetuuri digitaalsetesse kanalitesse. See annab inimestele võimaluse saada osa meie majas olevast väljapanekust, mis hetkel seisab kinniste uste taga."

"Kuna üsna pea, mai alguses, möödub Tom of Finlandi sünnist 100 aastat, siis soovisime just tema loomingule pühendatud tuuri teha," lisas Loorents. Ühtlasi on 19. aprill viimane päev, mil oleks saanud näitust Fotografiskas näha.

"The Darkroom"  (Tom of Finland, Soome) pressituur. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Tehniliselt on tuur Loorentsi sõnul ehitatud üles selliselt, et pakkuda vaatajatele võimalikult autentset elamust, tekitades tunde, et publik on osa näituse füüsilisest keskkonnast. Näha saab piltide lähikaadreid ja kuulda lugusid, mis on piltide taga.

Tuuri kaasatakse ka osavõtjaid, kel on võimalik oma kodudes ekraani tagant kaasa lüüa ja küsida omapoolseid täiendavaid küsimusi kuraatorile või giidile. Lisaks osalevad tuuril kolm külalist, kes edastavad oma küsimused videokõne teel.

Live-ringkäiku juhib Fotografiska Tallinna giid Elo Aun, kellega liitub videosilla vahendusel näituse kuraator Berndt Arell, kes on Tom of Finlandi loominguga töötanud juba mitmeid aastaid.

Soovijad saavad tuuriga liituda YouTube'i lingi kaudu, mida Fotografiska jagab peagi oma sotsiaalmeedia kanalites. Küsimuste küsimine toimub Slido rakenduse abil. Tuur kestab umbes 45 minutit ja on inglise keeles.

Valik Tom of Finlandi näitusetöödest. Autor/allikas: Tom of Finlandi fond

Vähesed teavad, et maailmakuulus homoerootiliste joonistuste looja Tom of Finland, sünninimega Touko Laaksonen, kasutas oma tööde aluseks fotosid sõpradest ja partneritest. Fotografiska Tallinn on esimene koht maailmas, kus saab näha kunstniku fotosid, koos nende põhjal tehtud joonistustega.

Näitusel on väljas valik algupäraseid fotosid, fotokollaaže, visandeid ja joonistusi: väljapanekul näeb kogu ta töökäiku fotodest visandite ja valmis joonistusteni. See aitab mõista, kuidas sündisid tema joonistused rõhutatult mehelike musklis tegelastega, kes pakatasid enesekindlusest ja olid riietatud vormirõivastesse, nahka või lateksisse, mis viitasid levinud trendile geikultuuris.

Touko Laaksonen pani oma loominguga kaasaegse ühiskonna väärtused põhjalikult proovile. Geikogukond, kelle seas ta palju rõõmu ja erutust külvas, pidas teda kõige kuumemaks nähtuseks maailmas. Samal ajal olid aga homoseksuaalsed vahekorrad kriminaalkorras karistatavad ja tunnistatud vaimuhäireks. Oma isiku varjamiseks töötaski Laaksonen aastaid mitme varjunime all.

Pikemalt saab näituse "The Darkroom" kohta lugeda Fotografiska veebist.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: