Ando Kiviberg: kui Viljandi folk tuleb, siis Eesti peona

Viljandi pärimusmuusika festivali pealik Ando Kiviberg tõdes saates "Delta", et juhul kui üritus tuleb sel aastal, siis kindlasti hoopis teisel kujul. Samuti tuleb arvestada sellega, et reisipiirangute tõttu pole ühtegi välisartisti neil mõtet kutsuda ja kui Viljandi folk tuleb, siis Eesti peona.

"Me peame endale aru andma, et praegused tingimused, kus viiruse levik ei ole lõppenud, kindlasti ei võimalda korraldada Eesti ühte suurimat vabaõhusündmust. See, mida me korraldame, on hoopis midagi muud."

Paar viimast kuud on Viljandi folgi jaoks olnud sama ärevad nagu kõigi korraldajate jaoks, tunnistas ta. Aga kui tahetakse pikas plaanis edu säilitada, tuleb muutuste ja olukorraga kohaneda. Praegu töö käib.

"Me oleme analüüsinud kõiki oma võimalusi, püüdnud konsulteerida nii politsei kui ka terviseametiga ja aru saada, kust kohast täpselt need riskipiirid jooksevad."

Kivibergi sõnul on nende eesmärk vältida nakkuse levikut, et kui nad midagi korraldavad ja inimesed kogunevad, siis risk, et viirus jällegi levima pääseks, oleks minimaalne.

"Sellele läheb praegu kõige suurem osa meie tööst ja pingutusest." Valitsuse korraldused festivali toimumise osas on üsna selged, märkis Kiviberg, ja loomulikult tuleb korraldajatel neid täita. "Need on vastuvaidlematuks täitmiseks."

Iga hinna eest festivali ei korralda

Ta tõdes, et pole midagi parata, et festivalikava, mis oli enne eriolukorra saabumist suhteliselt paigas, tuli uues olukorras ümber vaadata. Ajal, kui väga suuri ja olulisi sündmusi lükatakse maailmas aasta võrra edasi, saavad nemadki programmi ümbertegemisel tegutseda olemasolevate võimaluste piires.

"Näiteks esinejad või partnerid, kellega on tegevustes pikalt ette kokku lepitud, on olnud väga mõistvad. Pigem elatakse kaasa ja hoitakse pöialt, et mingisuguselgi kujul õnnestuks see sündmus maha pidada. Aga praegu on tõepoolest ikkagi veel päris palju määramatust."

Kiviberg lisas, et kindlasti on pärimusmuusika festivali korraldajad väga vastutustundlikud ja hindavad adekvaatselt kõiki riske.

"Me ei korralda kindlasti sündmust n-ö nui neljaks või iga hinna eest. Kaugel sellest. Me lähtume asjatundjate, asjaomaste institutsioonide, ametkondade soovitustest ja nõuannetest ja vastavalt sellele talitame."

Ta rääkis, et kui ikkagi peaks tekkima uusi riske, näiteks uus puhang, siis ilmselgelt ei ole sel aastal ka väikses mahus sündmuse korraldamine ikkagi võimalik.

"See ei ole paraku meie kätes. Aga praegu töötame me n-ö alternatiivsete lahenduste kallal ehk sündmuse läbiviimise ettevalmistamisega oluliselt väiksemas vormis ja piirides, mida valitsuse korraldus on seadnud. Nii et loodame, et me ikkagi ei pea pärimusmuusika sõpradele päris pettumust valmistama."

Kiviberg sõnas, et oma lahendustega tulevad nad välja 22. mail ja praegu ühtegi detaili festivali toimumise kohta avaldada ei taha.

"Kuivõrd olulist lisainformatsiooni võib tõesti tulla veel viimase hetkeni, siis ma praegu jätaks selle lahtiseks. Lahendustega tuleb teha tööd päris kõvasti ja olulised küsimused vajavad vastuseid."

Kui tuleb, tuleb Eesti pidu

Kui aga folk sel aastal siiski tuleb, siis tuleb sellest Eesti pidu, tunnistas Kiviberg.

"Isegi kui välismaalaste siia reisimine peaks olema võimalik, kehtiksid paljudest riikidest saabujatele karantiinipiirangud ja see muudab nende kutsumise täiesti mõttetuks. Nii et me oleme arvestanud sellega, et see on Eesti pidu ja nii see sel aastal on."

Samas usub ta, et Eesti pärimusmuusika skeene on viimase 28–30 aastaga arenenud piisavalt väärikale rahvusvahelisele tasemele ja nad saavad oma kava kokku panna selliselt, et inimestel on huvitav.

"Juhul kui see ikkagi õnnestub maha pidada. Eesti peona, aga ikkagi väga tugeva kavaga."

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: