Eesti suveteatrid otsivad keerulistes oludes lahendusi, üksikud esietendused jäävad ära

Foto: ERR

Keerukatest oludest hoolimata on ka sel suvel plaanis suvelavastused üle Eesti. Publiku ette jõuab nii koroona tõttu mängimata uuslavastusi kui ka just selleks suveks mõeldud eriprojekte. Kultuuriministeerium on paika pannud täpsed juhendid, kuidas suveteatrihooaeg välja hakkab nägema.

Tallinna linnateater jätab küll ära selleks suveks plaanitud suurlavastuse "Sõda ja rahu", kuid toob selle asemel 13. juunil Lavaaugus välja Jean Cocteau monolavastuse "Inimese hääl", mille peaosas astub üles Evelin Võigemast.

Lavastaja ja kunstnik Kristjan Suits ütles "Aktuaalsele kaamerale", et "Inimese hääl" on väga päevakohane materjal, mis on kirjutatud 1930. aastatel. "90 aastat tagasi Prantsusmaal esietendunud materjal võtab tänasel päeval hästi kokku selle, kui kaugel me oma inimliku lähedusvajadusega oleme," kinnitas ta.

Eesti Draamateater kavatseb suveks kolida Viinistule, kus lisaks juba tuttavatele mängupaikadele on plaanis avada ka täiesti uus koht. Vene teater kolib lavastuse "Eesti matus" augusti algul Viimsi vabaõhumuuseumisse. Endla teeb üllatuse omas majas, tuues lavale Ott Kiluski näidendi "Nagu süldikeeduvesi"

Kuressaare teater kolib Viki talumuuseumi

Kuressaare teater läheb seekordse suvelavastusega aga Viki talumuusemi, kus 24. juulil esietendub "Õitsev meri", mis põhineb August Mälgu samanimelisel raamatul. Kuressaare teatri loomejuht Aarne Mägi kinnitas, et valitsuse poolt on sätestatud 7-leheküljeline soovituste, käskude ja keeldude nimekiri. "Kui seda järgida, siis saame siia heal juhul ära paigutada 150 vaatajat," kinnitas ta.

Enam kui 10 aastat on Kuressaare teater mänginud suvelavastusi vanas Sadamaaidas, otsus tänavu uues kohas mängida tehti aga juba 2019. aastal. "Kui plaanitud etendus oleks pidanud toimuma Sadamaaidas, siis praeguseid reegleid silmas pidades oleks sinna mahtunud kuskil 30 inimest." 

Emajõe suveteater lükkab "Kasuema" edasi

Emajõe suveteatril tuli kriisiolukorra reeglite tõttu eelmise suve lavastuse "Kadri" etendused lükata kuu võrra edasi, mistõttu jääb omakorda ära sel suvel esietenduma pidanud uuslavastus "Kasuema".

"Kadrit" kavatsetakse juulis mängida 400-kohalises saalis, millest üle poole välja müüa ei tohi. "Tribüünidel on meil toolid, mida nihutada ei anna, loomulikult saab inimene ise teha seda, mida ta ka kaupluses teeb, et ei liigu näost näkku ega istu kohe kõrvale," sõnas Emajõe suveteatri juht Andres Dvinjaninov ja lisas, et "Kasuema" proovitakse lavale tuua järgmisel suvel. 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: