Pärnu uue kunsti muuseum peab augustiks ruumid vabastama: muuseumi võlg on 600 000 eurot

Foto: Pressimaterjalid

Pärnu uue kunsti muuseum peab vastavalt maja omanikfirma palvele ruumid 1. augustiks vabastama. Muuseumi väljakolimist on majaomanik soovinud mitu aastat, kuid üürnikust lahti saada pole õnnestunud. Nüüd aga asub firma kunagist parteimaja kortermajaks ümber ehitama ning see tähendab, et muuseum majja jääda ei saa.

Novira E10 ostis Esplanaadi 10 kinnistu pankrotihalduri oksjonilt aprillis 2015. Sellest ajast kasutab uue kunsti muuseum maja tasuta.

Ettevõte on korduvalt palunud muuseumil ära kolida. Sõlmiti ka leping, et kui muuseum oktoobriks 2017 välja ei koli, peab muuseum maksma üüri 10 000 eurot kuus. Muuseum välja ei kolinud ja üüri ka ei maksnud. Uue väljakolimise palve sai muuseum märtsis 2018, aga pole siiani endale uut kohta leidnud ja leppetrahve tasunud. Muuseum võlgneb ettevõttele 600 000 eurot.

"Tänaseks on möödunud üle viie aasta, kuni me oleme selle asja omanikud olnud ja kuni muuseum on olnud sees ilma õigusliku aluseta. Ühel hetkel peab see loomulikult lahenduse leidma," ütles Novira E10 juhatuse liige Arle Mölder "Aktuaalsele kaamerale".

"Me anname endale aru, et see on tundlik teema ja meie ei lähe ruume füüsiliselt üle võtma. Küll aga on seaduses ette nähtud ametiisikud, kelle funktsioon see on," lisas ta.

Kuigi Novira E10 teatas, et ruumid tuleb vabastada juuli lõpus, ütles Mölder, et augustis nad veel kohtutäituri poole ei pöördu, aga ehitustööde ajal muuseum majas olla ei saa. Möldri jutu järgi võib muuseum jätkata majas hiljemgi, aga praegusest väiksemal pinnal ja kindlasti mitte tasuta.

Uue kunsti muuseumi rajaja Mark Soosaar "Aktuaalsele kaamerale" intervjuud ei andnud, kuigi oli seda varem lubanud. Soosaar ütles, et edasiste sammude arutamiseks kutsub ta kokku sihtasutuse nõukogu.

Toimetaja: Victoria Maripuu

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: