Lauri Vasar: lootsin, et olen õige pea laval tagasi

Bariton Lauri Vasar on endale nime teinud Euroopa suurtes ooperimajades. Koroonakevad võttis aga vabakutseliselt lauljalt lavalauad alt ning tõi ta tagasi Eestimaale. Suvises Ringvaates rääkis ta, kuidas ta muutustega on toime tulnud ning millisena näeb tulevikku.

Küsimusele, millal taas lavale saab, bariton vastata ei osanud. "Mingid plaanid on aga kõik on väga suurte küsimärkide all. Töötu olen ma alates märtsist. Olin parasjagu Pariisi Rahvusooperis, kui koroona hakkas ja meid kõiki koju saadeti. Kahjuks on nii, et kuna olen vabakutseline muusik, siis mul võivad olla mõned hooajad hõredama graafikuga, kuid seekord oli mul kalender kuni juuni kuuni esinemise täiesti täis," rääkis Vasar ja lisas, et tal on sügiseks tehtud lepingud erinevate ooperitega, kuid nende toimumises kindel olla ei saa.

Laulja tõdes, et päris oma kodulava tal puudub. "Mitmed aastad olen olnud vabakutseline, kuid elan Berliinis ja esinen kõige enam just seal. Lepingud on mul erinevate ooperimajadega Euroopas," kõneles ta.

Vasarit oleks publik saanud juunis kuulata Berliini ooperis "Figaro", kus ta oleks laulnud peaosa. "Süda tilgub verd, kui ma sellele mõtlen. Kohutavalt kahju. See on imeline lavastus Berliini ooperis ja on tegelikult juba viis aastat laval olnud, kuid tõmbab publikud siiani – etendused on alati kõik välja müüdud," sõnas laulja.

Vasar usub, et ka vabakutselisi muusikuid oleks pidanud keerulisel ajal aitama. "Asi on selles, et mina elan ja töötan Saksamaal ja maksan seal ka oma maksud. Kuid nüüd koroonakriisi ajal tuleb välja, et olgugi, et ma olen makse maksnud tohututes summades, ei aita vabakutselisi muusikuid mitte keegi. Mulle öeldi, et mul ei ole õigust toetuseks, sest ma ei ole kindla töökoha peal," rääkis rasketest aegadest laulja.

Rahalistest probleemidest peab Vasar veelgi raskemaks vaimu üleval hoidmist sellisel ajal. "Kui mind Pariisist koju saadeti, siis võttis see mul alguses jalad nõrgaks. Me keegi ei teadnud, mis see olukord endaga kaasa võib tuua."

"Kriisi alguses olin olukorras, kus mul oli elukutsekeeld ning hakkasin mõtlema, et kes ma nüüd olen, sest mul puudus see, läbi mille ma ennast olen harjunud identifitseerima," meenutas ta ja lisas, et veetis vabat aega harjutamisega, samal ajal pidevalt lootes, et on õige pea tagasi laval.

Toimetaja: Laura Pärnpuu

Allikas: Ringvaade

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: