Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud jõuavad ka ETV2 ekraanile

Kaader filmist
Kaader filmist "Ilmutus". Autor/allikas: pressimaterjalid

27.–30. augustil toimuvad kümnendat aastat Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud, mis tutvustavad laiemale publikule helilooja kontsertmuusikat filmides ja millega keskus tähistab ka helilooja 85. sünnipäeva. Esimest korda jõuavad augustikuu teisipäevadel kolm filmi ka ETV2 ekraanile.

"Sel aastal pakume kogemiseks seitset filmi, aga kuna 2020 on olnud eriline aasta, siis nõuab see erilisi ja paindlikumaid lahendusi ka festivalilt – Arvo Pärdi heliloomingu ning kinokunsti kohtumispaik on sel aastal ikka ekraanide ees, kuid ekraanide valik on tavapärasest laiem," sõnas filmiõhtute kunstiline juht Kaarel Kuurmaa.

Esimese kahekohalise sünnipäeva puhul saab augustikuu teisipäevadel ETV2 ekraanil vaadata mõningaid filmiõhtutel juba varem linastunud filme. 11. augustil on kavas Prantsuse Püreneedes asuvas väikelinnas toimuv triller "Ilmutus" (2018) režissöör Xavier Giannolilt. Teisena näeb ETV2-s 18. augustil oma vanaema portreteeriva bulgaarlase Julian Tabakovi filmi "Tzvetanka" (2012), mis linastus filmiõhtute raames esmalt Katariina kirikus 2013. aastal, ning 25. augustil on kavas Itaalia lavastaja Piero Messina mängufilm "Ootus" (2015) Juliette Binoche'iga peaosas.

11. augustil kell 21.30 "Ilmutus" (L'apparition)

•        Režissöör: Xavier Giannoli
•        Osades: Vincent Lindon, GalatéaBellugi, Patrick d'Assumçao
•        Tootjariik: Prantsusmaa, 2018

Kaader Xavier Giannoli filmist "Ilmutus". Autor/allikas: pressimaterjalid

Prantsuse päevalehe ajakirjanik Jacques Mayano saab Vatikanist salapärase telefonikõne. Ühe Prantsusmaa väikelinna 18-aastane tütarlaps väidab, et nägi Neitsi Maarja ilmutust. Kuuldused sellest levivad kiiresti, tuhanded palverändurid suunduvad oletatava ilmutuse asupaika. Ilmalike vaadetega Jacques nõustub liituma uurimiskomisjoniga, mis asub antud juhtumit uurima. Põnevikuna üles ehitatud film käsitleb sügavaid inimlikke teemasid, nagu usu haprus, igatsus kindluse järele, inimliku usalduse ja läheduse vajadus.

Filmis kõlavad mitmed Arvo Pärdi heliteosed, sealhulgas nii küllaltki haruldast kasutust leidnud "Beatus Petronius", "Mein Weghat Gipfel und Wellentäler" kui ka "StabatMater", samuti sagedamini kasutatavad "Summa" ning "Fratres". Lisaks kõlab filmis ka Veljo Tormise regilauluseade "Lauliku lapsepõli".

18. augustil kell 21.30 "Tzvetanka" (Tzvetanka)

•        Režissöör: Julian Tabakov
•        Tootjariigid: Bulgaaria, Rootsi, 2012

Kaader Julian Tabakovi filmist "Tzvetanka". Autor/allikas: pressimaterjalid

Julian Tabakovi film oma vanaemast Tzvetanka Goševast, kes sündis 1926. aastal rikkas kaupmeheperekonnas ja unistas lapsena näitlejaks saada, kuid elu tegi oma korrektiivid ning lõpuks sai temast arst. Tema pika elu jooksul on Bulgaarias vahetunud kolm poliitilist režiimi: monarhia, sotsialism ja praegu valitsev demokraatia. Hoolimata elu jooksul kogetud kaotustest on vanadaam säilitanud elurõõmu ja huumorimeele. Tzvetanka Goševa elulugu on kokku põimunud Bulgaaria 20. sajandi ajalooga. Filmis on kasutatud rohkelt Arvo Pärdi muusikat, sh pikk kaader koos teosega "Lamentate", mille jooksul näeb kiirendatult ära terve päevaringi ühes vaatega paneelmaja korteris. Lisaks kõlavad "Aliinale", "Peegel peeglis" ja "Saara oli 90-aastane ". Viimase puhul on väärib märkimist, et ilmselt esimest korda Arvo Pärdi muusika filmides kasutamise ajaloos on režissöör ka ise Pärdi teose esitaja.

25. augustil kell 21.30 "Ootus" (L'attesa)

•        Režissöör: Piero Messina
•        Osades: Juliette Binoche, Giorgio Colangeli, Lou de Laâge
•        Tootjariigid: Itaalia, Prantsusmaa, 2015

Kaader Piero Messina filmist "Ootus". Autor/allikas: pressimaterjalid

Ülestõusmispühade eelõhtu Sitsiilia külakeses. Üksi suures majas elavale Annale (Juliete Binoche) tuleb Prantsusmaalt külla poja Giuseppe kallim Jeanne (Lou De Laâge). Ent Giuseppe on kadunud, ja nõnda on sel kohtumisel ning koosolemisel hoopis teistmoodi sisu. Anna ei ava Jeanne´ile poja kadumise tagamaid, ema ja poja armastatu ootavad Giuseppet koos, ning selles ootuses segunevad lein, vaikus, ütlematajätmine ja eraldatus. Ootus oleks otsekui realistlik, ent on samas kaugelt enamat. Messina esimene täispikk mängufilm võitis Veneetsia filmifestivalilt kolm auhinda.

Filmil on mitmekesine heliriba, kus kõlab nii elektrooniline indie pop, Leonard Cohen kui ka Aleksander Knaifeli ja Arvo Pärdi muusika. Ühes filmi stseenis kõlab ema ja poja vestluse taustaks Pärdi "Trisagion".

***

Alates 27. augustist on siiski taas võimalus näha filmikunsti ka kinos Sõpruse, kus linastub kaks linateost. Kavas on Arvo Pärdi keskuse esimestel filmiõhtutel 2011. aastal linastunud režissööri Gus Van Santi linateos "Gerry" (2002), mille peaosades on kaasstsenaristid Matt Damon ja Casey Affleck, ning 2012. aasta filmiõhtutel näitamisele tulnud türklase Reha Erdemi Pärdi muusikaga kaetud film "Ajad ja tuuled" (2006).

Kümnendad filmiõhtud lõppevad taas Laulasmaa mändide vahel Arvo Pärdi keskuse saalis kahe dokumentaalfilmiga. Võimalus on kaasa elada portreefilmile Arvo Pärdi jaoks olulisest mõttekaaslasest, plaadifirma ECM asutajast ja muusikaprodutsendist Manfred Eicherist filmis "Helid ja vaikus" ning jälgida tema tasakaalu otsimist heli ja vaikuse vahel. Pühapäeva pärastlõunal lõpetab filmiõhtud Arvo Pärdi enim dokumenteerinud Eesti režissööri Dorian Supini film "Siis sai õhtu ja sai hommik" (1989). See üle 30-aasta vanune linateos muutub aastatega aina väärtuslikumaks ajastudokumendiks, kajastades Arvo Pärdi elu Eestist eemal 1980. aastate lõpul.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: