Disainiöö rõhutab vajaduspõhisust

{{1599891540000 | amCalendar}}
Disainiöö 2019
Disainiöö 2019 Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

14.-20. septembrini toimuv Disainiöö festival tähistab juubeliaastat, pakkudes mitmekülgset kava kogu Tallinnas. Festivali peateema on "Vajaduspõhine disain / Design for Need", keskendudes toodetele, teenustele ja ideedele, mis on suunatud konkreetsete probleemide lahendamisele argielus või ühiskonnas laiemalt.

Disainiöö põhikeskus saab olema miljööväärtuslikus asukohas – Kopli poolsaarel endises Põhjala kummitoodete vabriku angaarides.

"Seekordse Disainiöö festivali teemat valides lähtusime muutunud olukorrast maailmas, kus disain astub sammu tagasi välise glamuuri osas ning liigub lähemale kestvusele, keskkonnahoiule ning toodetele ja teenustele, mis on kõrge funktsionaalsusega – näiteks lahendavad ühiskonnas mingit probleemi, pakuvad lahendust kriisiolukordades, teevad inimeste elu ohutumaks või aitavad säästa meie aega. Esteetika ja hea vorm jäävad kindlasti oluliseks, kuid rohkem kui kunagi varem peab iga disaintoote loomine lähtuma inimeste reaalsetest vajadustest või sotsiaalsest tellimusest, vältimaks ebavajalikuga planeedi koormamist," tutvustas tänavust teemavalikut Disainiöö peakorraldaja, Eesti Disainerite Liidu (EDL) juht Ilona Gurjanova.

Disainiöö korraldamisel võetakse arvesse olukorda maailmas ja Eestis ning vastavalt kohandatakse sündmuste toimumise vormi, kuid hetkel on plaanis kasutusele võtta nii virtuaalsed lahendused kui sündmusi kohapeal korraldada, milleks Põhjala ruumikas ala head võimalused annab.

XV Disainiöö avatakse Eesti parimaid uudistooteid kajastava tootedisainiauhinna BRUNO 2020 nominentide tööde näitusega Põhjalas ning vaatemängulise Reet Ausi rõivakollektsiooni esitlusega.

Disaininädala pidulikem sündmus on Eesti Disainiauhindade väljaandmine, mida EDL korraldab koos Eesti Disainikeskuse, ADC*Estonia, Eesti Kunstiakadeemia ja Teenusmajanduse Kojaga. Lisaks BRUNOdele, mille valib välja rahvusvaheline žürii, selguvad parimad graafilise disaini, veebidisaini, teenusedisaini ja noore disaineri kategooriates.

Disainiöö nädal toob publikuni ka rahvusvahelise konverentsi, mis keskendub festivali põhiteemale ja mille teises osas koos Eesti Kunstiakadeemia ja EKA partnerülikoolidega käsitletakse tuleviku disainihariduse suundi. Huvitavate ettekannetega esinevad praktikud, teadlased ja õppejõud UAList (UK), Polimist (Itaalia), Koldgingust (Taani) ja Eesti Kunstiakadeemiast. Ülikoolid on tulnud kokku Erasmus projekti raames, et uuesti mõtestada ja parendada disainiharidus kliimamuutustest tingitud väljakutsete valguses. Reet Ausi juhtimsel viiakse läbi rahvusvaheliste osalejatega paneel Fashion Seeds, kus püütakse leida vastuseid disainihariduse jätkusuutlikumaks muutmiseks.

Programmi kuuluvad ka jututoad nagu "Mina olen Disainer" ning PechaKucha õhtu, Disainitänav ja Moepõik, kust saab soetada disaintooteid, disainikoolide näitus ja satelliitide korraldatavad näitused, töötoad ja esitlused.

Tulemata ei jää disainietendus D.O.M "Disain on Moes" ning lastekava.

Valdav osa Disainiöö festivali programmist on osavõtmiseks tasuta, pileti või eelregisteerimisega ürituste puhul on vastav info välja toodud sündmuse info juures Disainiöö kodulehel.

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: