Teenetemärgi pälvivad ka kümned kultuuritegelased

Autoportree, 9/12: Aet Maatee
Autoportree, 9/12: Aet Maatee Autor/allikas: ERR

President Kersti Kaljulaid tunnustab tänavu 152 inimest teenetemärkidega, kelle hulgas on ka kümneid kultuuritegelasi. Kõrgeima tunnustuse, Valgetähe III klassi teenetemärgi pälvib Eesti laulu- ja tantsupeo traditsiooni edendaja Aet Maatee.

Täispikk nimekiri kultuuritegelastest, keda president tunnustab tänavu teenetemärgiga:

Valgetähe III klass

Aet Maatee – Eesti laulu- ja tantsupeo traditsiooni edendaja. On peakorraldajana ette valmistanud ja eesti rahvani toonud erinevate loome- ja korraldusmeeskondade eestvedamisel kaheksa laulu- ja tantsupidu.

Valgetähe IV klass

Eero Epner – kunstiteadlane ja dramaturg. On aastaid panustanud Eesti ühiskonnas oluliste teemade sõnastamisesse sõltumata sellest, kas lavaks on teatrilava, ajalehe küljed või mõni muu meedium. Mitme kohaliku kunstiilma käsitleva raamatu autor.

Jaan Holt – Eesti arhitektuurihariduse toetaja, Ameerika Ühendriigid. Washington-Alexandria arhitektuurikeskuse emeriitprofessor. Panustanud Eesti arhitektuurihariduse edendamisse.

Karmel Killandi – ERRi elamussaadete peatoimetaja. Panuse eest EV100 ürituste teleülekannete produtsendina.

Ilona Kivirähk – tõlkija, lastekirjanduse edendaja. Pikaaegne ajakirja "Täheke" peatoimetaja. Eesti kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali esimees ja aseesimees aastatel 2007 - 2011 ja 2013 - 2015. Tema tõlked on pälvinud kirjanduse sihtkapitali tõlkeauhinna.

Mare Koit – keeletehnoloogia professor. Keeletehnoloogia valdkonna õpetamise ja arendamise kujundaja, kelle uurimisteemad käsitlevad nii tehisintellekti, masintõlget kui ka suulise suhtluse modelleerimist.

Jaak Prints – Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia Lavakunstikooli juhataja, armastatud näitleja nii teatrilavadelt kui filmi- ja kinoekraanidel.

Anton Pärn – arheoloog, kultuuriväärtuste hoidja. SA Haapsalu ja Läänemaa Muuseumid juhataja. Muinsuskaitse- ja muuseumivaldkonna edendaja, Haapsalu vanalinna ajaloo üks peamiseid uurijaid.

Indrek Vijard – koorijuht. Eesti Meestelaulu Seltsi juhatuse esimees ja muusikahariduse edendaja, kes on juhatanud poistekoore kõigil laulupidudel alates 1997. aastast.

Valgetähe V klass

Õie Arusoo – ERR-i saate Osoon toimetaja-produtsent. Pühendanud 50 aastat looduse ja keskkonnakaitse teemade kajastamisele ja pannud mitu põlvkonda eestimaalasi elanud kaasa sellele, mis toimub meie metsades, rabades ja luidetel.

Pavel Botšarov – muusik. Esinejanime Gameboy Tetris all andnud suure panuse lõimumisse.

Lilli Jahilo – rõivadisainer ja moeettevõtja. Panustanud oma tegevusega Eesti moedisaini arengusse.

Aivar Juhanson – kunstnik. Pikaaegne Eesti Ekspressi graafiliste portreede joonistaja, kes on 30 aasta jooksul joonistanud paljusid tuntud Eesti inimesi.

Ene Kangron – muusikapedagoog. Koorimuusika edendaja ja pikaaegne Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia dotsent, kes on õpetanud dirigeerimist ja muusikapedagoogika aluseid.

Esti Kittus – kunstnik. Kauaaegne Vanemuise kunstnik ja Puka Kunstikooli rajaja, samuti MTÜ Puka Kooli Vilistlaskogu üks asutajaid ja juhatuse liige.

Anu Korb – rahvaluuleteadlane. Eesti folkloori ja Siberi eestlaste rahvapärimuse pikaajaline koguja ning sariväljaande "Eesti asundused I-VII" koostaja.

Dmitri Kotjuh – pressifotograaf. Järva Teataja pressifotograafi ja fotokunstnikuna Järvamaal jäädvustanud piirkonna elu ja olulisi sündmusi.

Andres Kuusk – teleajakirjanik. Teinud tänuväärset tööd poliitika ja poliitikute taustade avamisel. Samuti seisnud aastaid Euroopa Ajakirjanduskeskuse nõukogu liikmena ajakirjandusliku sõnavabaduse ja tasakaalustatud inforuumi eest.

Marju Marynel Kuut – laulja. Osalenud mängufilmides "Varastati Vana Toomas" ja Vanemuise teatris rokkooperis "Imelugu" ning laulnud 1970ndale menubändides MERL ja MIR.

Volli Käro – näitleja. Rakvere Teatris näitlejana tegev aastast 1965 ja Eesti Näitlejate Liidu auliige.

Kati Laus – Välisministeeriumi ametnik ja diplomaat. Kolme mere algatuse tippkohtumise ettevalmistaja.

Luule Lehemets – kauaaegne kooliõpetaja ja rahvatantsu ning teatri edendaja. Kohaliku elu edendaja Tormas.

Mari-Liis Lill – sotsiaalselt tundliku närviga näitleja ja lavastaja.

Andres Ots – näitleja ja teatripedagoog. Töötanud Endlas ja Tallinna Linnateatris, olnud lavakunstikooli lavakõne õppejõud. Tuntud raadioesineja ja laulja, mänginud filmides ja teleseriaalides.

Tiit Paulus – kitarrist. Pikaaegne muusikapedagoog Kuressaare Muusikakoolis, kelle käe alt on tulnud mitmed olulised Eesti muusikuid.

Linda Pihu – rahvatantsujuht. Juhendanud laste-, noorte- ja täiskasvanute rahvatantsu- ja võimlemisrühmi. Rahvatantsu- ja rahvamuusikajuhtide Harjumaa Ühenduse juhatuse liige.

Asta Põldmäe – kirjanik, toimetaja ja kirjandusloolane. Pikaaegne ajakirja Looming kirjandustoimetaja, kujundanud aastakümneid eesti kirjanduse taset ja nägu.

Ain Raal – Setu pärimuskultuuri edendaja. Õpetab pillimängu ja on juba 18 aastat korraldanud Rikka Ivvani pillilaagrit.

Mihkel Raud – muusik ja kirjanik. Praegu ka tegev teleajakirjanik, kes on astunud muusikuna üles ansamblites Golem, Metallist, Kulo, Singer Vinger, Ba-Bach, Mr. Lawrence.

Larissa Savankova – näitleja, erivajadustega laste toetaja. Pikaaegne Vene teatri näitleja ja heategevusfondi Artalliance MTÜ looja, mis toetab erivajadustega lapsi ja nende perekondi.

Elviira Sidorova – Sillamäe raamatukogu direktor. Eesti kultuuri ja kirjanduse tutvustaja Ida-Virumaal.

Lauri Sommer – kirjanik, kirjandusteadlane ja muusik. Kirjutanud hulgaliselt artikleid, esseid, proosapalasid, raadiosaateid ja tõlkeid ning autobiograafilised Võrumaa-ainelised raamatud "Räestu raamat" ja "Sealpool sood". Koos Õunaviksiga on teinud viis Kago plaati.

Ivo Uukkivi – Draamateatri näitleja. Mitme Eesti teatriauhinna laureaat ja ansambli "Velikije Luki" solist.

Lembit Uustulnd – kirjanik ja kapten. Saaremaa merekultuuri pärimuse edasikandja ja propageerija, kes on kirjutanud Eesti kirjandust rikastavaid meresõiduteemalisi romaane.

Tiiu Valdma – tekstiilikunstnik. Loometegevusega kujundanud aastakümneid Hiiumaa käsitööd ja tutvustanud oma vaipade ning kampsunitega saart ka üleilma.

Ervin Õunapuu – viljakas teatrikunstnik, kirjanik ja lavastaja.

Hille Saluäär – pikaaegne kirjandustoimetaja ja tõlkija.

Maarjamaa Risti IV klass

Jaana Vasama – Tuglase Seltsi juhataja. Eesti-Soome kultuurisuhete edendaja.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: