"Kureeritud elurikkuse" projekti raames rajatakse Emajõe kaldale linnasalu

Vabaduse puiestikku kavandatakse linnasalu
Vabaduse puiestikku kavandatakse linnasalu Autor/allikas: Marje Eelma

"Kureeritud elurikkuse" projekti raames alustatakse koostöös Tartu linnavalitsusega Emajõe kaldal asuvale Vabaduse puiestikule salumetsa liikidega koosluse rajamist.

Vabaduse puiestikku rajatava salumetsa liikidega linnasalu eesmärk on suurendada pargi ruumilist ja liigilist mitmekesisust. Samuti soovivad projekti Kureeritud Elurikkus eestvedajad parandada pargi valgustustingimusi, luua aasasid ja hõredamaid puistuid ning istutada kevadtalgute käigus uusi põõsaliike ja rohttaimi.

Salu loomise ettevalmistava tööna langetatakse märtsis üheksa halvas seisus puud ja luuakse parki paremad valgustingimused. Linnamajanduse osakonna arboristi Kaire Zimmeri sõnul oleks puud hooldusraietega eemaldatud projektist sõltumata.

Raiutud puude tüved ning oksad jäetakse tulevase metsa aluspinnale lamapuiduna aga alles. Kuigi maapinnale kõdunema jäetud puit võib esmapilgul olla nii mõnelegi kesklinnas harjumatu vaatepilt, loodavad elurikkuse kuraatorid inimeste mõistvale suhtumisele, sest see mängib uues koosluses olulist rolli, saades koduks nii seentele, mikroorganismidele, aga ka hiirtele ja siilidele, kellest paljudel seni pargis kohta ei olnud. 

Järgmisena sammuna toimuvad mais istutamistalgud, kus on plaanis vabatahtlike abiga istutada puiestikku uusi rohttaimi ning varjutaluvaid alustaimestiku taimi: harilik sarapuu, mage sõstar, kuslapuu, harilik toomingas, harilik pihlakas, sinilill, ülased, sõnajalad, jänesekapsas. Ülejäänud olemasolevad rohttaimed nagu kevadeti õitsev kuldtäht jäävad parki alles.

"Kureeritud elurikkuse" ühe vedaja, maastikuarhitekt Karin Bachmanni sõnul ei ole Vabaduse puiestik hetkel Tartu populaarseimate ajaveetmiskohtade hulgas. "Selle peamine põhjus on tõenäoliselt suvine liiga tihedalt kasvavate puude lehtedest tingitud läbiv hämarus ning vähesed tegevusvõimalused," sõnas ta ja lisas, et esimeses faasis toovad nad kesksetesse asukohtadesse rohkem valgust, loome väikeloomadele ja putukatele uusi elukohti ning istutame arvukalt uusi teise rinde taimeliike. "Seejärel, projekti edasistes etappides, keskendume inimestele ning toome parki uusi tegevusi."

"Kureeritud elurikkus" on Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 kandidatuuri raamatus esitatud projekt, mida veavad maastikuarhitektid Anna-Liisa Unt, Karin Bachmann ja Merle Karro-Kalberg. Projekti eesmärk on muuta Tartu kesklinna pargid elurikkaks ja meeldivaks keskkonnaks nii inimestele kui teistele linna oma koduks pidavatele eluslooduse esindajatele.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: