Rahvusarhiiv käivitab kogumisalgatuse Vaba riik 30 (103)

Vabaduse väljak
Vabaduse väljak Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

20. augustil möödub Eesti Vabariigi taastamisest 30 aastat, mille puhul käivitab rahvusarhiiv riigi suurima dokumendipärandi haldajana kogumisalgatuse "Vaba riik 30 (103)", et pöörata suuremat tähelepanu iseseisvuse taastamise perioodi dokumendipärandi kogumisele.

"Pöördeliste aegade dokumenteerimine on keeruline, sest sündmuste keerises olles ei mõelda sellest, mis meist tulevikku alles jääb. Siiski on sellest perioodist dokumente tekkinud ja ka arhiivi saabunud," selgitas rahvusarhiivi Tallinna kogumisosakonna asejuhataja Gristel Ramler.

Ramler toob esile juba 1990. aastatel eravaldusest rahvusarhiivi jõudnud Molotov-Ribbentropi pakti avalikustamise Eesti grupi, loominguliste liitude kultuurinõukogu, Eestimaa Rahvarinde ja Eesti Rahvusliku Sõltumatuse partei arhiivid ning 2000. aastatel lisandunud erakondade arhiivid, mis jäädvustavad 1990. aastate poliitilist elu.

Samuti on arhiiv varem pöördunud Eesti presidentide, peaministrite ja riigikogu esimeeste poole ettepanekuga anda üle riiklikule säilitamisele oma isikuarhiivid. "Toomas Vareki, Mart Laari ja Ülo Nugise arhiivid on meieni juba jõudnud, ehk lisandub ka uusi," märkis Ramler.

Rahvusarhiiv palub kõigil, kelle valduses on dokumendipärandit 1980.–1990. aastatest kaaluda nende dokumentide üleandmist. Nii organisatsioonide kui isikute dokumendid, päevikud ja kirjavahetus, heli- ning videosalvestised on Ramleri sõnul hindamatu allikmaterjal iseseisvuse taastamisega seotud sündmuste jäädvustamisel.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: