Noorsooteater alustab juubelihooaega

Lavastuse
Lavastuse "Poiss ja liblik" proov. Fotol Mirko Rajas. Autor/allikas: Andres Roosileht

Eesti Noorsooteater alustab pühapäeval, 5. septembril 70. hooaega, mis toob muu hulgas uute autoritena teatrisse autorid Indrek ja Eva Koffi. Septembris jõuavad publiku ette ka esimesed uuslavastused, A. H. Tammsaare "Poiss ja liblik" väikelastele ning Eugène Ionesco "Ninasarvik" noortele ja täiskasvanutele.

"Saame minna rõõmuga vastu teatri 70. hooajale, väärtuseid hoides ja uuenedes, nii klassikuid tõlgendades kui uusi autoreid lavale tuues," ütles Eesti Noorsooteatri kunstiline juht Mirko Rajas.

"Teater jätkab oma lavastusliigilisi otsinguid visuaalteatrimaastikul, tuues uuel hooajal repertuaari mitmeid vormiliselt mitmekülgseid uuslavastusi nii lastele, noortele kui ka täiskasvanutele."

Hooaja esimene esietendus on 12. septembril, mil Leino Rei lavastuses jõuab lavale A. H. Tammsaare filosoofiline miniatuur "Poiss ja liblik". Sõnadeta lavastus on mõeldud väikelastele kolmandast viienda eluaastani.

Sander Pukk lavastab maailma absurdiklassiku Eugène Ionesco "Ninasarviku" noortele ja täiskasvanutele, mis esietendub 26. septembril Ferdinandi saalis.

Eesti lastekirjanduse vanema põlve autor Ernst Peterson-Särgava kirjapandud ennemuistsed jutud Reinuvader Rebasest jõuavad laste ette Anne Türnpu lavastuses "Repan, säh, põll" 5. novembril.

Jaanuaris mõtestab Juhan Liivi elu ja loomingut lavakunstikooli 30. lend Mirko Rajase lavastajakäe all. Veebruaris toob Astrid Lindgreni lasteromaani "Röövlitütar Ronja" dramatiseeringu lavale Taavi Tõnisson.

Esimest korda on Noorsooteatris lavastamas Kersti Heinloo. Tema käe all jõuab kevadel publiku ette Eestis elanud paruness Eveline von Maydelli siluetikunstist inspireeritud lavastus, mille kunstnikutöö teeb Kristjan Suits.

Noorsooteatris on ka uus lavastaja Daniil Zandberg, kes toob lavale Nikolai Gogoli "Sineli" tõlgenduse nukkudega. Päris uute autoritena on järgmisel hooajal Noorsooteatris külas Indrek ja Eva Koff, kellega koostöös valmib hooaja lõpus suvelavastus.

Teatri kunstilise juhi Mirko Rajase sõnul on teater viimastel aastatel saanud tunda, mis juhtub, kui teatri tegemine ootamatult katkeb.

"Oleme saanud aga tunda ka erakordset rõõmu, kui luba mängida tagasi antakse. Ja võin kinnitada, et mitte miski muu ei täida teatrit ja selles töötavaid inimesi suurema rõõmuga kui võimalus kohtuda publikuga, luba mängida, katsetada ja otsida."

Rajase sõnul on juubelihooajal varuks ka mitmeid loomingulisi ja lavastuslikke üllatusi, mis annavad võimaluse kohtuda Eesti Noorsooteatri näitlejatega, avavad teatri telgitaguseid ja ajalugu ning pakuvad avastamisrõõmu nii nooremale kui vanemale vaatajale. Alustab ka Noortestuudio uus lend, kuhu toimuvad vastuvõtukatsed 18. septembril.

Teatri juubelit tähistab ka Nukuteatrimuuseum. "Juubelihooaja tähistamine saab alguse 5. novembril, mil avame armastatud nukunäitleja ja -lavastaja Helle Laasi 80. aasta juubelile pühendatud näituse," ütles Nukuteatrimuuseumi juht Iti Niinemets.

"Hooaja vältel toimub kaks kogumisaktsiooni: ootame muuseumisse tagasi kunagi teatrist kodudesse rännanud nukke ning külastajate esimesi mälestusi nukuteatrist. Teatri sünnipäeval märtsis avame ajaloonäituse, kus on kajastatud Nukuteatri seitse kümnendit näidetega silmapaistvatest inimestest, lavastustest ja  nukkudest."

Uuele hooajale läheb teater vastu ka uue logo ja visuaalse identiteediga, mis on välja töötatud teatri disaineri Helmi-Elfriede Arraku ja peakunstniku Rosita Raua eestvedamisel. Uue ilme rakendamist alustatakse teatri 70. hooajal järk-järgult.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: