Vaal galerii avab uutes ruumides vaimse tervise teemalise näituse

Vaal galerii avab uutes ruumides Telliskivi loomelinnakus näituse
Vaal galerii avab uutes ruumides Telliskivi loomelinnakus näituse "Haiguste ravi. Kontrollitud.", mis kõneleb vaimse tervise teemadel. Autor/allikas: Tanel Kalaus

Teisipäevast, 18. jaanuarist on Vaal galerii uutes ruumides Telliskivi loomelinnakus avatud näitus "Haiguste ravi. Kontrollitud.", mis kõneleb vaimse tervise teemadel. Näitust saadavad vestlusõhtud ja filmiõhtu, kus kunstnikud, kliinilised psühholoogid ja psühhiaatrid arutlevad loomise ning loomingu mõjust psüühikale.

Kunstnikud kujutavad just selleks näituseks loodud töödel oma kogemusi ja psüühilisi probleeme, väljendades toimetulekuviise ja kohanemisvõimet ja lastes kunstnikel videointervjuudes privaatselt avada isiklikke psüühilisi väljakutseid ja loodu tausta. "Teeme kunstisaalist psühhoteraapiaseansi või – nagu Ülo Kiple tegutsemise ajal oleks öeldud – "hullumaja"," selgitas näituse kuraator, kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus.

Näitus arutleb, kas teos on kunstnikule erinevate psüühiliste seisundite ja probleemide käsitlemise viis või pigem isiksuslik eneseväljendamise vajadus. Kas loomine on eneseteraapia ateljees ning kunstisaalist saab siis palat? Kuidas saab kunstnik oma loomingu kaudu distantseeruda traumakogemusest või tuua leevendust ärevusele ja alanenud meeleolule? Kuivõrd on kunstivaatlejal võimalik kunstniku probleemidega samastuda, saada leevendust ja tuge igapäevaeluga toimetulekul?

Näitusel ning vestlusõhtutel ja filmiõhtul arutlevad kliinilised psühholoogid ja psühhiaatrid koos kunstnikega loomise ning loomingu mõjust psüühikale. Näitusel osalevad kunstnikud Alice Kask, Kaupo Kikkas, Laurentsius, Maarit Murka, Per William Petersen, Sirje Petersen, Tiit Pääsuke, Kadri Toom, Jaan Toomik ja Alar Tuul.

Näitus on avatud 18. jaanuarist ja jääb avatuks 26. veebruarini T–R 12–18,
L 12–16 aadressil Telliskivi 60A/5 (hoone parkimisplatsi poolses küljes).

Näituse kuraator on kliiniline psühholoog ja psühhoterapeut Katri-Evelin Kalaus, näituse kujundaja ning kaaskuraator õppejõud ja sisearhitekt Madis Liplap.

Toimetaja: Merit Maarits

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: