Peeter Tammearu toob väljarännanute elu Tallinna linnateatri lavale

Lavastus
Lavastus "Emigrandid" Autor/allikas: Siim Vahur

29. jaanuaril jõuab Hobuveskis publiku ette Peeter Tammearu lavastus "Emigrandid", mis põhineb Poola tuntuima näitekirjaniku Slawomir Mrozeki samanimelisel näidendil.

"Emigrandid" räägib loo kahest määratlemata jäävas Lääne-Euroopa linnas elavast idaeurooplasest, kes peavad olude sunnil jagama väikest nigelat keldrikorterit ja lisaks oma pisikesele maisele varale mahutama sinna ka vastandlikud maailmavaated ning erinevad elueesmärgid – üks neist viibib poliitilises paguluses ja teine on perele raha teenimas. 

Mrozek kirjutas "Emigrandid" 1970. aastate alguses, mil ta elas väljarännanuna Prantsusmaal. Lisaks on Mrozek pikemalt elanud Itaalias ning Mehhikos, viibides välismaal kokku ligi pool oma elust. Kodumaalt kaugel olemisega kaasnevad identiteedi ja juurte küsimused olid väga aktuaalsed nii tema igapäevaelus kui kunstnikufilosoofias.

Kui tavaliselt kütavad rände ja paguluse teemad kirgi ning põhjustavad vihaseid diskussioone, siis lavastaja Peeter Tammearu soovib neist rääkida hoopis inimlikus ja humoorikas võtmes.

Mrozeki tekst on ühekorraga väga ajakohane, kuna erinevatel põhjustel elab maailmas praegu kodumaalt eemal palju inimesi. Samas on tekst ajatu –  rääkides üldinimlikest probleemidest, mis saadavad meid ka oma sünniriigis elades.

"Pole tähtis, kes sa oled, igatsus on ikka sama, üksindus on ikka üks," ütles lavastaja.

Lavastuses astuvad näitlejatena üles Allan Noormets ja Andres Raag ning rolli teeb ka lavastaja Peeter Tammearu.

Näidendi on poola keelest tõlkinud Hendrik Lindepuu, lavastuse kunstnik on Martin Mikson, helilooja Tobias Tammearu ning valguskujundaja Jürgen Jaam. 

Toimetaja: Lisete Tagen

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: