Marko Raadi dokumentaalfilmiprojekt võitis Triestes auhinna

Marko Raat
Marko Raat Autor/allikas: efis.ee

Trieste filmifestivali kaastootmisturul When Eeast Meets West jagati neljandat korda välja Itaalia-Balti arenduskoostöö auhinnad. Ühe rahalise preemia pälvis ka Marko Raadi dokumentaalfilmiprojekt "Linnuriigi alarm".

Kokku oli võistlustules 10 projekti, nende hulgas nii mängufilme kui ka dokumentaalfilme. Kaks 15 000 euro suurust rahalist preemiat läksid kahele filmile – režissöör Marko Raadi Eesti ja Itaalia koostöös valmivale poeetilisele dokumentaalfilmile "Linnuriigi alam" ning režissööride Ugis Olte ja Sašo Podgoršeki filmile "Alamut by Laibach", mille tootjad on Läti, Itaalia ja Sloveenia.

Marko Raadi poeetiline dokumentaalfilm "Linnuriigi alam" räägib loo haprast inimesest ja haprast ökosüsteemist. Tuntud eesti kirjanik asub elama keset Läänemerd paiknevale Vilsandi saarele, et oma pesa otsida. Film jälgib teda linnuriigis, et näha, kas ta suudab leida seda, mida otsib. Paralleelsel süžeeliinil keskendutakse jahiturismile Eestis, jälgides inimesi, kes saavad Eestis piiranguteta jahti pidada. Vastavalt Euroopa Liidu ja Eesti seadustele ning tänapäeva ühiskonna normidele on jahimeestel lubatud lõbu pärast tappa nii palju linde, kui vähegi soovivad. Jahituristid saabuvad Eestisse valdavalt Itaaliast.

Filmi Eesti-poolne tootja on Allfilm ja produtsent Ivo Felt ning Itaalia partner on Produzione-Distribuzione Films SRL ja produtsent Pier Francesco Aiello. Felt kinnitas, et nad on PFA Films-iga varem koostööd teinud, kuna tegemist on ühe silmapaistvaima filmilevitajaga Itaalias. "Nad on Itaalias levitanud meie mängufilme "Mandariinid" ja "Vehkleja", oleme härra Aielloga varemgi mõtteid mõlgutanud võimaliku koostöö osas, aga tänu auhinnale loodame Marko filmiga jõuda lähitulevikus ka kaastootmiseni."

"See on väga liigutav, kui välisriikide filmifondid toetavad meie autorite filme," kommenteeris Eesti Filmi Instituudi juht Edith Sepp. "Loodetavasti liigume arenduse faasist edasi ja saame lähitulevikus alustada ka filmide kaastootmist Itaaliaga. Meie Balti naabrid on selleks juba valmis, Eesti on siiamaani olnud pigem ettevaatlikum. Sel aastal oli aga Eestist koguni kolm tootjat kaasatud ja kõik projektid olid tugevad."

Trieste filmifestivali kaastootmisturg toimus 24.–28. jaanuarini hübriidversioonis. Kaastootmisturule akrediteerus ligi 900 osalejate enam kui 60 riigist, millest 150 osalesid füüsilisel üritusel Triestes ja 750 veebis.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: