Selgusid konkursi "Noor helilooja" võitjad

17. aprillil toimus Tartus Heino Elleri muusikakoolis Eesti Muusika Päevade raames konkursi "Noor helilooja" finaalkontsert. Kõige kõrgema tunnustuse pälvisid Érik Rauk teosega "Zwei Geschichten" (flööt, fagott, klaver) ja Patrik Sebastian Unt samale koosseisule kirjutatud teosega "Fragmentation". Preemiaga kaasneb võimalus kirjutada teos Eesti Muusika Päevadele.
Žürii koosseisus Maria Kõrvits ja Ardo Ran Varres valis konkursile laekunud helitööde hulgast finaalkontserdile 13 teost.
Žüriiliikmete hinnangul paistis vanema vanusegrupi esikolmik silma küpse muusikalise mõtlemise ja viimistletud partituuri poolest. Érik Rauki teoses oli ekspressiivsust ja oskuslikku materjalikasutust, Patrik Sebastian Undi loos sisemist liikumist, mis pani kuulama.
Nooremas vanusegrupis pälvis Selina Feklina "LHV tulevikulootuse" nimelise esimese preemia flöödile, fagotile ja klaverile kirjutatud teose "Kelt" eest. "Noorema vanusegrupi lood olid kõik võrdselt tugevad tööd," lisas Maria Kõrvits.
Vanema vanusegrupi kolmanda koha tunnustuse sai Lisanna Laansalu teosega "Tuleriida karjed". Nooremas vanusegrupis pälvisid "LHV tulevikulootuse" nimelise II preemia Georg Jakob Salumäe ("Et kestaks…") ja III preemia Hele-Riin Raun ("Kuuliblikad").
Vanemas vanuserühmas leidis eraldi äramärkimist Gregor Kulla teos "Compression", mis žürii hinnangul torkas silma oma professionaalse, detailse ja läbimõeldud noodi vormistuse poolest, sealjuures oli tegemist käsitsi kirjutatud noodiga. Kuna partituur on oluline vahendaja helilooja ja interpreedi vahel, siis on žürii sõnul tore näha, et noored heliloojad süvenevad ja võtavad aega, et noot oleks selge ja detailne.
Klassikaraadio eripreemia pälvis Hele-Riin Raun teosega "Kuuliblikad".
Maria Kõrvits võtab žürii muljed konkursist kokku kokku. "Finaalkontserdil kõlanud lugude põhiaineseks oli looduslüürika, aga ka inimese sisemised protsessid ja nende põimumine. Kirjutatud lood olid siiski eriilmelised ja seekordsele veidi ebatraditsioonilisele koosseisule oli osatud oskuslikult kirjutada. Noortes heliloojates on küpsust ja potentsiaali. Žürii jaoks kerkisid esile selgema dramaturgiaga ja vormiga teosed. Julgustaksime noori heliloojaid eksperimenteerima ja looma selgemat vormi."
Érik Rauk õpib Tallinna Muusikakeskkoolis viiuli erialal (juh. Niina Murdvee) ning tegeleb aktiivselt ka heliloominguga. Patrik Sebastian Unt on lõpetanud Rapla Muusikakooli klaveri erialal. Heliloomingut on õppinud eelkõige iseseisvalt. Selina Feklina õpib Viljandi Muusikakoolis (juh. Tonio Tamra).
Teosed kandis finaalkontserdil ette ansambel koosseisus Maria Jönsson (flööt), Kadri Rehema (vioola), Jorma Toots (klaver), Stefan Kerstan (fagott) ja Hanna-Ingrid Nurm (kontrabass).
Konkurss "Noor helilooja" sai alguse Eesti Heliloojate Liidu ning Loomelabori koostööst 2014. aastal. Heliloomingu töötoast kerkis vajadus anda noortele autoritele võimalus tutvustada laiemale publikule oma loomingut, ammutada kogemusi, õppida ning saada tagasisidet professionaalsetelt muusikutelt ja heliloojatelt. Eelmiste konkursside võitjad on olnud Emiliya Borisova, Margot Männik, Kristo Klaus, Anna-Margret Noorhani, Marta-Liisa Talvet, Gerta Raidma, Karl Tipp ja Kristel Kolkanen.
Toimetaja: Anna Luther