Viljandi Pärimusmuusika Festivali ala saab uue kujunduse
Viljandis tehakse viimaseid ettevalmistusi nädala pärast algavaks pärimusmuusika festivaliks, mille teema on "Juured ja ladvad". Seekordset folgipidu ehib täiesti uus kujundus, mis sai ainest Mulgimaa ja India pärimusest.
Kunstnik Triin Amur kasutab tänavuse Viljandi pärimusumuusika festivali kujundamisel värvilist lõnga ja kangaribasid, aga samuti kaisuloomi - elevante ja linde.
Kui mai lõpus saadeti käsitöörahvale üleskutse valmistada festivali tarvis värvilisi lõngapalle, ei osanud keegi loota, et neid koguneb üle 1500. Kaasa lõid eakatekodud, meditsiiniasutused, koolid tervete klasside kaupa, aga ka noortekeskused ja käsitööklubid.
"Sorteerisime nad värvidena ära. Me saame neid kasutada lavakujunduses, aga ka folgialale pallikette tehes. Kindlasti inimesed minge ja otsige üles enda pallike just sealt suure ala pealt," selgitas festivali kujundusgrupi liige Marin Nooni.
Kuid pisut ootamatu näib, et seekordse festivali kujunduselemendid laenati Mulgimaa ja India pärimuskultuurist, millel on koguni ühiseid jooni, eriti värvikasutuses.
"Ring, sõõr, kaheksakand ja kõiki neid võib leida ka India motiivides. Need on seal kõik olemas," kinnitas Nooni.
Kujunduselemendid valmivad pärimusmuusika keskuse ja Viljandi kultuuriakadeemia koostöös.
Kujundusgrupi liige Kelli Kärsna on osalenud kõigil pärast 2009. aastast peetud festivalidel ja teab kui oluline osa on kaunil kujundusel festivaliõhustiku loomisel.
"Meil on mitu lava nii suure ala peal ja kui neid elemente ja vidinaid ei oleks, siis ei tekiks seda ühtset meeleolu. Kui sa lähed lavalt natukene eemale, siis sul peab ikkagi jääma tunne, et sa oled folgil," selgitas ta.
"Eesti pärimuskultuur on siin kindlasti esindatud. Folk tegelikult ei ole ju ainult muusikafestival, vaid kannab suuresti kogu pärimuskultuuri väärtust ja ideed," sõnas Kärsna.
Toimetaja: Merili Nael
Allikas: "Aktuaalne kaamera"