Tallinnas ja Tartus näidatakse läbilõiget Pier Paolo Pasolini filmidest

Pier Paolo Pasolini
Pier Paolo Pasolini Autor/allikas: Scanpix/imago/Cola Images

Sel aastal täitus itaalia filmitegija Pier Paolo Pasolini sünnist 100 aastat. Selle puhul jõuab kino Sõpruse ja Elektriteatri ekraanile läbilõige Pasolini töödest.

Programmi avab 2. novembril 1962. aastal valminud "Mamma Roma" ja lõpetab 1971. aastal vaatajate ette jõudnud "Dekameron". Kõik filmid linastuvad eestikeelsete subtiitritega.

Programm:

"Mamma Roma" (1962)
2. novembril kell 18.00 Tartus ja kell 19.00 Tallinnas

Prostituut Mamma Roma (Anna Magnani) üritab sotsiaalsel redelil ülespoole ronida ja soovib oma pojale Ettorele (Ettore Garofalo) ainult parimat. Poeg aga on tema pingutuste suhtes ükskõikne ja värsked suhted tõotavad ainult halba.

"Matteuse evangeelium" (1964)
3. novembril kell 18.00 Tartus ja kell 19.00 Tallinnas

"Matteuse evangeelium" on lugu mehest, kes nõuab võrdset kohtlemist kõigile inimolenditele, aga kelle mõtteid ei mõisteta. Pasolini võtab oma filmi aluseks Matteuse evangeeliumi, mida ta ise pidas neljast evangeeliumist kõige vahetumaks.

"Suured ja väikesed linnud" (1966)
4. novembril kell 19.00 Tallinnas ja kell 19.30 Tartus

Toto ja Ninetto on seiklejad, kes üritavad rännuteel elu mõttele pihta saada. Oma metafüüsilisel tripil läbi lõputu tühermaa kohtavad nad püha Franciscust, marksistlikku varest ja paljusid teisi tegelasi, õppides teekonnal ühtesid elutõdesid ja unustades teisi.

"Medeia" (1969)
5. novembril kell 19.00 Tallinnas ja 19.15 Tartus

Pasolini versioon klassikalisest "Medeiast". Otsekui eksperimendina on autor siin proovinud kogu lugu edasi anda pea ilma sõnadeta. Eriti tundub talle meeldivat Medeia barbaarse ühiskonna kontrollimatu ja metsik energia. Peaosalist mängib Kreeka päritolu ooperidiiva Maria Callas.

"Dekameron" (1971)
6. novembril kell 18.00 Tartus ja 19.00 Tallinnas

Seitsmekümnendate algus tõi Pasolini jaoks kaasa täieliku suunamuutuse. Ta lavastas kolm kirjandusklassikal põhinevat kergekoelist linateost, mis said koondnimetuseks "Elu triloogia". "Dekameron" on neist esimene, aluseks  Giovanni Boccaccio erootiliste lühijuttude kogumik. Pasolini jaoks on see film otsekui katse pöörduda tagasi süütusse noorusaega.

Toimetaja: Karmen Rebane

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: