Mikkeli muuseum toob esmakordselt publiku ette Tiit Pruuli mereteemalise kunstikogu

Tiit Pääsuke
Tiit Pääsuke "Läänemere pildid III" Autor/allikas: Tiit Pruuli kogu

20. mail avatakse Mikkeli muuseumis näitus "Purjed heisata! Tiit Pruuli kunstikogu", mis annab läbilõike meremaali arenguloost Eestis alates 19. sajandi lõpust kuni tänapäevani.

Eksponeeritud on Julie Wilhelmine Hagen-Schwarzi, Kaljo Põllu, Evi Tihemetsa, Peeter Ulase, Olev Subbi, Tiit Pääsukese, Aili Vindi, Mall Nukke, Kristi Kongi jpt looming. 

Väljapanekul esitatud valik tutvustab meremaali läbivaid teemasid nagu sadamad, laevad ja purjekad, inimene vastamisi merega, kunstnike loomingulised reisid, meri loodusvaatena ning abstraktses vormikeeles. "Meri on oma muutliku näoga olnud kunstnikele lõputu inspiratsiooniallikas. Aga mitte ainult kunstnikele. Igaüks, kes vaatab seilavaid laevu, lainete loksumist või möllavat tormi, tajub midagi erilist. See võimalus on meil ka merekunsti nautides. Seepärast ma seda kogungi," sõnas Tiit Pruuli.

Näituse kuraatori Kadri Asmeri sõnul hõlmab Tiit Pruuli enam kui 400 teosest koosnev mitmekülgne kunstikogu eri perioodide ja kunstnike loomingut. "Seal on nii kunstiajaloo kuulsuste kui ka asjaarmastajate töid, mis annavad kinnitust, et erakogu kujunemise taga on kollektsionääri puhas kiindumus mere vastu. Meremaali ajalukku süvenedes näeme, et teostes on nii intriigi kui ka ajastu peegeldusi, ja see tõuseb selgelt esile ka Pruuli kogu tervikpildis," märkis Asmer.

 Näituse kuraator on Kadri Asmer, kujundaja Peeter Laurits, graafiline disainer Külli Kaats. Näitus valmis koostöös Go Group'iga. Näitusega koos on valminud ka raamat "Purjed heisata! Tiit Pruuli kunstikogu" (Go Group, 2023). Raamatu koostajad on Kadri Asmer ja Tiit Pruuli, kujundaja Peeter Laurits.

Näitus on avatud 15. oktoobrini 2023.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: