X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Galerii: Telliskivis avati Evi Tihemetsa isikunäitus "Kogetud geomeetriad"

1. novembril avati Telliskivi Loomelinnaku galeriis graafiku Eve Tihemetsa näitus "Kogetud geomeetriad", mis tõstab esiplaanile graafiku kujunditel ja koloriidil baseeruvaid vormimänge. Näitus toob vaatajateni kunstniku loomingu 1967. aastast tänapäevani.

Väljapaneku ühiseks nimetajaks on pidevalt kunstniku teostest esile kerkiv geomeetria – jooned, kaared, nurgad, kerad, täpid – mis on välja kasvanud isiklikest kogemustest või vastupidi, olnud algimpulsiks figuraalseks muutuvatele lugudele.

Tihemetsa geomeetrilistest konstruktsioonidest võib tabada nii malbeid kui müstilisi keskkondi ja tööstusmaastikke, aga ka teravate tabamustega popilikku esteetikat – värvil ja vormil baseeruvaid kogetud geomeetriaid.

"Minu abstraktset loomingut on mõjutanud pikaaegne kogemus raamatute illustreerimisega, sest just viimase puhul on oluline jutustatava loo visualiseerimine võimalikult kontsentreeritud ja selgel viisil. Samuti on mitmed geomeetrilised elemendid, näiteks täpid ja jooned, graafika tehniliselt olulised väljendusvahendid", ütleb Tihemets.

Näituse kuraator on Bianka Soe.

Graafik Evi Tihemets (s. 1932) on viljelenud väga erinevaid tehnikaid, eelkõige värvilist litograafiat, pehmelakki ja teisi sügavtrükitehnikaid ning segatehnikaid. Ta on loonud nii pisigraafikat, portreesid kui ka monumentaalseid suurvorme, illustreerinud raamatuid, kujutanud nii loodust kui ka tööstusmaastikke. Tihemets kuulub 1950ndate lõpus ja 1960ndate alguses Eesti graafikat uuendanud kunstnike põlvkonda, kes on mõjutanud graafika arengut ka hiljem. Talle on iseloomulikud teoste suurejooneline ja selge vorm ning lüürilisus. Tihemets on osalenud näitustel pidevalt alates 1958. aastast. Tema töid on eksponeeritud nii Eestis kui ka paljudes välisriikides. Ta on pälvinud Wiiralti kunstiauhinna (2011) ning Kristjan Raua preemia (1992, 2013).

Näitus jääb külastajatele avatuks 7. jaanuarini 2024.

Toimetaja: Rasmus Kuningas

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: