Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eksperimentaalkirjandust avaldav Eesti kirjastus ;paranoia esitleb täna nelja uut raamatut

{{1399544209000 | amCalendar}}
Kiwa.
Kiwa. Autor/allikas: Postimees/Scanpix

Sel reedel, 9. mail, esitleb Eesti ja muu maailma eksperimentaalkirjandust avaldav ;paranoia nelja uut teost. Esitlusele tulevad Läti autori Jelena Glazova „Plasma“, Kolumbia juurtega Exotikdoti „Hüpofüüsi Galaktika“, Kiwa ja Mihkel Kleisi „Lennuki kõrval toas“ ning Eesti autori Celer Tambre koostatud teatmeteose „Kõigi olemasolevate bändide nimekiri" 1. osa. Samade raamatute esitlus toimub järgmisel päeval ka Tartus kirjandusfestivali Prima Vista raames.

Kirjastus ;paranoia esitleb Cabaret Derrida nimelisel üritusel nelja uut teost. Esitlused toimuvad kahes linnas – 9. mail Tallinnas kl 21 kultuuriklubis Kelm ning 10. mail Tartus kl 17-19 Tartu Ülikooli raamatukogu konverentsisaalis ning kl 19-04 klubis Arhiiv. 

Kõik viis autorit teevad ka elektroonilist muusikat ning esinevad oma loominguga raamatuesitlusel Tallinnas ja Tartus. Tartus toimuv raamatuesitlus on osa kirjandusfestivali Prima Vista programmist ning Cabaret Derrida on ühtlasi ka festivali lõpupidu.

Kolumbias sündinud ja nüüd Euroopas tegutseva kunstniku ja helilooja Maria Paz´i ehk Exotikdoti kunstnikutööd on tugevalt mõjutanud tema rändav elustiil ja interdistsiplinaarne lähenemine. "Hüpofüüsi galaktika" / "The Pituitary Galaxy" on kunstiteos, mis sisaldab raamatut ja miniatuursete skulptuuride kollektsiooni. Autori soov on, et seda teost võetaks kui ühte terviklikku kunstiteost, mis on avaldatud limiteeritud 100-s eksemplaris. Raamat ilmub paralleelselt eesti ja inglise keeles. Tegu on Exotikdoti esikraamatuga.

Jelena Glazova on Riia visuaal- ja helikunstnik ning luuletaja. Tema loomingus on sõnalised tekstid, kõlateosed ja installatsioonid omavahel tihedalt ühtseks tervikuks seotud, nii ka tema uues teoses „Plasma“. Tema drone- ja noise-heliteoste algmaterjaliks on tihti tema enda hääl, mida on siis töödeldud - nõnda võib neidki pidada teatud mõttes inimkõne väljenduseks nagu ta kirjalikke tekstegi. Eelmisel aastal ilmus Riias tema kakskeelne luulekogu "Ülekanded" ("Трансферы/Transfēri"), mis on hetkel nomineeritud Läti parima kirjandusdebüüdi auhinnale. Raamat ilmub paralleelselt eesti ja inglise keeles, mõlemat 100 käsitsi nummerdatud koopiat.

„Lennuki kõrval toas” on mõtteline järg Kiwa eelmisele, täpselt kümme aastat tagasi ilmunud bibliomorfile "Roboti tee on nihe", mida tollal nimetati kõige postmodernistlikumaks tekstiks, mis kunagi eesti keeles on kirjutatud. See tõi esmakordselt eesti kirjandusse müra, glitch'i ja error'i kui tekstitootmise printsiibid. „Lennuki kõrval toas” on eksperimentaalne reisiromaan seiklustest olematutest paikades. Luuletaja Joanna Ellmanni sõnul on „Lennuki kõrval toas” kaasahaarav tõsieluline raamat. Lugeja peaks hoidma kinni nähtamatust ja lahti päästma turvarihmad, et ohtlik reaalsus ta kaasa viiks. Sest kirjeldatud nähtused, tegelased, reisid ja maailmad on päriselt olemas. See on eksperimentaalkirjanduslik dokumentalistika, paralleelmaailmade filosoofia. Ühe plahvatava tühjuse raamat. Poole raamatust moodustavad ansambli Luarvik Luarvik kunstilise juhi Mihkel Kleisi psühhedeelsed illustratsioonid.

Eesti teadlase Celer Tambre koostatud teatmeteose „Kõigi olemasolevate bändide nimekiri“ 1. osa on ammendav nimekiri kõikidest bändidest ja artistidest, kes on salvestanud muusikat. See on mõeldud sünkroonilise ülevaatena nimedest, mis on "ära kasutatud". Kogu väljaande mahu tõttu (käesolev väljaanne koosneb 68512-st osast) trükitakse seda ainult 10 koopiat muusikainstituutides kasutamiseks.

Tartu klubis Arhiiv toimub performance'i näol veel üks oluline sündmus eesti eksperimentaalkirjanduse jaoks. Jelena Glazova kirjutab publiku silme all käsitsi ümber seni avaldamata eesti eksperimentaalkirjanduse pärli - Marie Heibergi täpselt 100 aastat tagasi kirjutatud "Maailma Sõda". Autori enda määratluse järgi on tegu futuristliku eksperimentaalromaaniga. Kohapeal valminud ainulaadne teos läheb sealsamas täpselt südaööl algaval oksjonil enampakkumisele.
;paranoia publishing group ltd. on uus eksperimentaalkirjandust publitseeriv kirjastus, mis avaldab ja levitab nii siinsete kui ka teiste maade autorite loomingut.

Kuula ja vaata Mihkel Kleisi koos Rainer Jancisega esinemas veebruaris Kumus:

 

Toimetaja: Valner Valme

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: